29 prosince 2016
Rozhovor s bývalým ministrem pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiřím Dienstbierem
autor: Lukáš Hoder 2 comments
rubriky Lidská práva
21 prosince 2016
Mají se čeští korupčníci bát amerického výkonu proti-úplatkářského práva více než českého?
autor: Branislav Hock 1 comments
rubriky Host: B. Hock, korupce a úplatkářství, Mezinárodní právo, Mezinárodní trestní právo, Právo a byznys, Spojené státy americké, Trestní právo
15 prosince 2016
Nejlepší právnické blogy 2016?
autor: Lukáš Hoder 0 comments
rubriky Blogování, Spojené státy americké
10 prosince 2016
Neznalost zákona neomlouvá ani segway - nebo možná ano?
autor: Jakub Drápal 20 comments
09 prosince 2016
Jak interdisciplinární můžou být právníci?
autor: Branislav Hock 4 comments
rubriky Akademický svět práva, Host: B. Hock, Law and Economics, Metodologie, Studium práva v zahraničí
07 prosince 2016
Stejný zločin, jiný trest
autor: Jakub Drápal 3 comments
06 prosince 2016
Metamorfóza Josefa Montaga a přivítání Branislava Hocka
autor: Jan Broulík 0 comments
rubriky Host: B. Hock, Host: J. Montag
05 prosince 2016
Zdravý selský rozum: o ekonomickém významu a interpretaci rozumnosti v občanském zákoníku
Pravidla obsažená v občanském zákoníku velmi často odkazují na lidský rozum a rozumnost jednání. Hned čtvrtý paragraf stanoví předpoklad soukromého práva, že „každá svéprávná osoba má rozum průměrného člověka i schopnost užívat jej s běžnou péčí a opatrností a že to každý od ní může v právním styku důvodně očekávat“. Obecně to znamená, že chová-li se člověk v interakci s ostatními rozumně, přičemž vychází z toho, že ostatní se chovají rozumně také, mělo by ho čekat minimum překvapení. Je rozumné stavět na rozumnosti? A jak má soud určit, co je a co není rozumné?
Celý příspěvek
autor: Pepa Montag 1 comments
rubriky Host: J. Montag, Interpretace, Law and Economics, Nový občanský zákoník
03 prosince 2016
Zákon o ochraně hospodářské soutěže. Komentář. 3. vydání.
Komentář má 864 stran. Z toho však cca 300 stran představuje text souvisejících předpisů, seznam literatury, index atp. Stručné info o dané publikaci jsou k dispozici na stránkách nakladatelství zde. Níže pro informaci uvádím předmluvu k tomuto třetímu vydání:
"Čtenářům předkládám třetí vydání komentáře k zákonu o ochraně hospodářské soutěže. Nejvýznamnější změnou oproti poslednímu vydání je skutečnost, že jsem při práci na tomto komentáři zůstal osamocen, jelikož JUDr. Munková nás 4. května 2010 bohužel opustila. Přesto zůstává její původní originální vliv na podobu komentáře zachován. Množství jí dříve napsaných pasáží jsem sice nahradil vlastním textem, avšak v nezanedbatelném množství případů jsem její původní text (z různých důvodů, včetně časových) zachoval a případně jen drobně aktualizoval a uzpůsobil novému formátu publikace (v takových případech je JUDr. Munková i nadále uváděna jako autorka). V případech, kdy byly zásahy do textu JUDr. Munkové z mé strany výraznější, avšak základní podoba vychází tak jako tak významně z pera JUDr. Munkové, označil jsem příslušné pasáže jako spoluautorované. Věřím, že JUDr. Munková by s tím takto souhlasila.
Co se týče vlastního obsahu předkládaného komentáře, lze uvést, že od předchozího vydání z roku 2009 uplynula již poměrně dlouhá doba. Textu zákona se od té doby významněji dotkly zejména dvě novely, a sice zákon č. 360/2012 Sb. a zákon č. 293/2016 Sb. Zákon č. 360/2012 Sb. provedl mnohá technická zlepšení, ale současně přinesl některé nové instituty, ať již nové zcela (např. nový delikt v podobě narušení soutěže orgány veřejné správy), anebo jen nově legislativně zakotvené (srov. např. zákonný podklad pro program shovívavosti a proceduru narovnání). Zákon č. 293/2016 Sb. lze pak označit za určitou technickou novelu, když zejména přizpůsoboval zákonný text terminologii nové kodifikace soukromého práva, opravoval legislativně-technické nedostatky, zastaralé poznámky pod čarou a další nedůslednosti. Taktéž však také změnil vymezení skutkové podstaty deliktu narušení soutěže orgány veřejné správy. Nový text komentáře samozřejmě na tyto změny reaguje. Nicméně změny, k nimž došlo od předchozího vydání, jsou mnohem rozsáhlejší, než by naznačovala jen prostá změna zákonného textu. Takové změny plynou z vývoje rozhodovací praxe Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, související judikatury soudů (zejm. Krajského soudu v Brně a Nejvyššího správního soudu), ale také z vývoje na unijní úrovni. Unijní soutěžní právo, ač sice pracuje s prakticky stále stejným textem základních norem (zejm. čl. 101 a 102 SFEU), zaznamenalo od posledního vydání značný vývoj, byť spíše evoluční než revoluční. K takovému vývoji došlo v rovině sekundární legislativy (srov. zejm. novou, samostatně komentovanou blokovou výjimku pro vertikální dohody – nařízení Komise č. 330/2010), soft-law, rozhodovací praxe Evropské komise a judikatury Soudního dvora EU. I na tento vývoj v rovině unijního soutěžního práva je v textu komentáře reagováno, když obdobně jako v předchozích vydáních užíváme prameny českého a unijního soutěžního práva při výkladu vedle sebe.
V předkládaném textu komentáře se v určité míře vychází z mých dříve publikovaných prací [zejm. Munková, J., Kindl, J., Svoboda, P. (2012)], avšak i oproti nim bylo nezanedbatelné množství témat mnou autorováno zcela nově (např. komentář k pojmu relevantního trhu, k problematice deliktu orgánů veřejné správy, k některým procesním ustanovením atd.).
Z technického hlediska na tomto místě uvádím, že z hlediska struktury výkladu držím principy nového formátu C.H. Beck šedých komentářů snad s výjimkou širšího využití poznámkového aparátu. V sekci „z literatury“ jsme nicméně zpravidla neuváděli knižní publikace s obecněji či komplexněji pojatým obsahem (ať již české či unijní provenience), a to zejm. z toho důvodu, že bychom je museli opakovaně uvádět prakticky u každého komentovaného ustanovení. Dané publikace jsou samozřejmě uvedeny v závěru v sekci bibliografie, popř. je na ně odkazováno v rámci komentovaného textu. Zejména se v tomto směru jednalo o již zmiňovanou publikaci Munková, J., Kindl, J., Svoboda, P. (2012), dále Petr M. a kol. (2010) a Raus, D., Oršulová, A. (2014); a na unijní úrovni pak zejména Roth, P., Rose, V. (eds.) (2008), Rose, V., Bailey, D. (eds.) (2013), Faull, J., Nikpay, A. (eds.) (2014), Whish, R., Bailey, D. (2015) nebo Jones, A. a Sufrin, B. (2014); obdobně to pak platí např. ve vztahu k procesním aspektům k publikacím Khan, N. (2012) a Ortiz Blanco, L. (ed) (2013), k problematice vertikálních dohod ke Kindl, J. (2009b), Korah, V., O’Sullivan, D. (2002) a Wijckmans, F., Tuytschaever, F. (2011) či u problematiky zneužití dominantního postavení O'Donoghue, R., Padilla, J. (2013).
Závěrem se opětovně hlásím k tomu, že byl při výkladu zachován kritický přístup a postup obdobně jako v předchozích vydáních komentáře. Vlastní text tedy někdy překračuje rámec prostého de lege lata výkladu, ale i tak (anebo právě proto) věřím, že daný komentář splní svou ambici být stále dobrou pomůckou pro praxi a současně dílem přispívajícím k diskusi a tříbení názorů v této stále se vyvíjející oblasti práva."
autor: Jiri Kindl 0 comments
02 prosince 2016
Proč se akademici z různých oborů nečtou?
autor: Jakub Drápal 7 comments
29 listopadu 2016
Mají bohatí dostávat vyšší pokuty? A kratší tresty vězení? Dva experimenty
Princip, že za stejný trestný čin má být uložen stejný trest, je předmětem širokého konsenzu. Vede k němu jak retributivistická, tak i utilitaristická teorie trestního práva. Nicméně, aplikace tohoto principu se může velmi výrazně odlišovat v závislosti na tom, zda je výše trestu chápaná pouze nominálně, nebo podle toho, jak ji subjektivně pociťuje potrestaný. A to prostě proto, že různí lidé můžou stejný trest vnímat s různou intenzitou.
autor: Pepa Montag 0 comments
rubriky Host: J. Montag, Trestní politika, Trestní právo
24 listopadu 2016
Role, trubice a válce, na kterých jsou navinuty flexibilní materiály (,Válcové dutinky‘)
Autor: Brandon Blinkenberg, CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=170 |
Jedná se o případ ohledně položené předběžné otázky posuzovaný před SDEU ve spojených věcech C‑313/15 a C‑530/15 Eco-Emballages SA. Předmět sporu asi nejlépe shrnuje generální advokát Sánchez-Bordona ve svém stanovisku s odkazem EU Law Radar takto:
„Uvnitř role toaletního papíru je lepenkové jádro. Patří tato vnitřní část k obalu toaletního papíru? Tato otázka paralyzovala francouzské soudy. Její zodpovězení závisí na slově ‚obal‘, které nalezneme ve směrnici 94/62/ES o obalech a obalových odpadech. Pokud bude znít odpověď tak, že toto lepenkové jádro představuje obal, mezi osobami, které by mohly být rozsudkem Soudního dvora poškozeny, by byli nejen francouzští výrobci toaletního papíru, ale i firmy, které se ve Francii zabývají výrobou papírových kuchyňských utěrek, hliníkových fólií nebo transparentních plastových fólií. V případě záporné odpovědi chce Conseil d’État vědět, zda Evropská komise překročila přijetím prováděcí směrnice, v níž byla definice pojmu ‚obaly‘ nepřiměřeně rozšířena, své pravomoci. Ve hře je mnoho milionů eur.“
Generální advokát dospěl k závěru, že se o obal jedná. Ke shodnému závěru pak dospěl 10.listopadu 2016 i Soudní dvůr - viz jeho rozsudek. Odpověď na položenou předběžnou otázku zní:
"Článek 3 bod 1 směrnice Evropského parlamentu a Rady 94/62/ES ze dne 20. prosince 1994 o obalech a obalových odpadech, ve znění směrnice Evropského parlamentu a Rady 2004/12/ES ze dne 11. února 2004 musí být vykládán v tom smyslu, že válcové dutinky ve formě rolí, trubic nebo válců, na kterých jsou navinuty flexibilní materiály prodávané spotřebitelům, představují „obaly“ ve smyslu tohoto ustanovení."
Takže - kdybyste to náhodou nevěděli - ta lepenková jádro uvnitř toaletního papíru jsou obaly, i když nic neobalují, ale jsou naopak ony samy obaleny. No a hned jsem zase o něco chytřejší ;-) ...
autor: Jiri Kindl 1 comments
rubriky Právo EU
23 listopadu 2016
Dělá příležitost zloděje?
autor: Pepa Montag 0 comments
rubriky Host: J. Montag, Law and Economics, Trestní právo
Host na listopad: Josef Montag
autor: Libor Dušek 0 comments
rubriky Host: J. Montag
14 listopadu 2016
Proč Law & Economics frčí víc v USA než v Evropě?
autor: Jan Broulík 0 comments
rubriky Akademický svět práva, Law and Economics, Spojené státy americké, Srovnávací právo
11 listopadu 2016
Žaloba na Harvard za rasovou diskriminaci
autor: Lukáš Hoder 0 comments
rubriky Rovnost a diskriminace, Spojené státy americké, vysoké školy
10 listopadu 2016
Kde hledat české odborné články a jak by to šlo lépe?
autor: Jakub Drápal 1 comments
rubriky Akademický svět práva, Právní psaní
06 listopadu 2016
Martin Madej: Judicial decision on the authority of the British PM to trigger Article 50 TEU - actual outcomes and implications
autor: Jakub Drápal 0 comments
21 října 2016
Petra Novotná: Na právech virtuálně a elektronicky
autor: Pavlína Hubková 11 comments
20 října 2016
Rosa Parks Memorial Lecture 2016: JUDr. Kateřina Šimáčková, Ph.D. - "Rodina a dítě pohledem lidských práv"
autor: Jan Exner 0 comments
rubriky Akademický svět práva, Aktuality, Konference, Lidská práva
18 října 2016
Teror - trocha filozofie na dlouhé podzimní večery
autor: Martin Kopa 3 comments
rubriky Právní filosofie, Trestní právo, Ústavní právo
14 října 2016
The Ban of Russian Athletes at the 2016 Olympics from the Legal Perspective
autor: Lukáš Hoder 0 comments
rubriky Arbitráže, Sport a právo
13 října 2016
Jak být nejlepším učitelem práva na světě?
autor: Martin Kopa 4 comments
11 října 2016
Náhodné přiřazování trestů pachatelům trestných činů za účelem výzkumu
autor: Jakub Drápal 1 comments
10 října 2016
Mohou američtí republikáni nahradit Trumpa jiným kandidátem měsíc před volbami?
autor: Lukáš Hoder 2 comments
Martin Archalous: Gina Miller versus vláda – zastaví soudy Brexit?
autor: Zuzana Vikarská 0 comments
rubriky Brexit, Nejvyšší soud Spojeného království, Právo EU, Ústavní právo
07 října 2016
Z Číny až na druhý konec světa – přivítání Petry Novotné
Během léta nás svými postřehy z Číny zásoboval Hubert Smekal, za což mu děkujeme. Poučili jsme se předem, že v Číně nikdy nemáme pít dobrovolně baijiu, dozvěděli jsme se, že vysvětlovat čínským studentům podstatu plagiátorství se míjí jakýmkoli účinkem (stranou ponechme to, jaké má vysvětlování účinky na studenty české), a uvědomili jsme si, jaké máme štěstí, že u nás nemusíme kvůli efektivnímu studiu před zkouškami chodit do hotelu.
Celý příspěvek
autor: Pavlína Hubková 0 comments
05 října 2016
Právnická fakulta MU pořádá soutěž Právnická povídka 2017
Zdá se Vám, že všechny problémy práva nelze vyjádřit pouze paragrafy a obvyklými právnickými texty? Máte literární talent? Pak neváhejte a zúčastněte se již druhého ročníku soutěže o nejlepší právnickou povídku, fejeton či báseň! Inspirací Vám tento rok může být třeba výrok Porcie ze Shakespearova Kupce benátského: "Chtěls právo, máš je mít, a možná víc, než budeš si sám přát."
Celý příspěvek
autor: Jan Broulík 0 comments
rubriky Právo a literatura
01 října 2016
Michaela Onuferová: Experiment - Statistická diskriminace bývalých vězňů na českém pracovním trhu
autor: Libor Dušek 3 comments
26 září 2016
Ústavní soud nesouhlasí s NS ve věci souběhu funkcí
autor: Jiri Kindl 2 comments
rubriky Judikatura, Obchodní právo, Ústavní soud
24 září 2016
Teoretická analýza chyb v právu
autor: Jan Broulík 6 comments
rubriky Právní filosofie, Soudcovské rozhodování, Teorie práva
21 září 2016
ČSESP Moot Court 2016
ČSESP Moot Court je určen všem českým a slovenským studentům, kteří se chtějí zdokonalit v prezentování právního případu v písemné i ústní formě. Účelem projektu je zejména přiblížit studentům praktický rozměr práva EU, naučit je prezentovat právní argumenty a připravit je na případnou budoucí účast ve větších (mezinárodních) moot courtech, jako například CEEMC nebo ELMC. Tento moot court je tak určen zpravidla (avšak nikoliv výlučně) studentům nižších ročníků, kteří mají doposud malé nebo žádné zkušenosti s tímto typem aktivity.
autor: Jan Exner 0 comments
rubriky Moot Court, Právo EU
06 září 2016
Jan Exner, Matěj Tkadlec: Případ Caster Semenya – Nechme ženy závodit se ženami
autor: Jan Exner 3 comments
rubriky Aktuality, Gender, Sport a právo
24 srpna 2016
PhD Workshop 2016: Už jen týden...
...zbývá do uzávěrky přihlášek!
PhD Workshop České společnosti pro evropské a srovnávací právo se letos bude konat již počtvrté. První listopadový víkend (pátek 4. 11. až neděle 6. 11.), Právnická fakulta Univerzity Komenského v Bratislavě, dvě desítky dotkorandů a tucet skvělých mentorů (akademiků i praktiků), kteří investují svůj čas do podrobné a individuální zpětné vazby na studentské disertační práce.
Celý příspěvek
autor: Zuzana Vikarská 0 comments
rubriky Akademický svět práva, ČSESP, Diplomky a dizertace
23 srpna 2016
Když se středník bere vážně
autor: Jan Broulík 0 comments
rubriky Právní psaní
19 srpna 2016
Michal Hájek a Martin Kopa: Proč musíme „přijímat uprchlíky“
autor: Martin Kopa 26 comments
17 srpna 2016
Hubert Smekal: Jak se studují práva v Číně: Najděte si hotel s klimatizací
Nebojte, níže konečně seriózněji!
autor: Hubert Smekal 4 comments
09 srpna 2016
Sáblíková neměla u arbitráže šanci na úspěch
autor: Lukáš Hoder 2 comments
rubriky Arbitráže, Sport a právo
08 srpna 2016
Evropské soudy - strážci pravé víry?
autor: Tomas Pavelka 7 comments
rubriky Evropský soud pro lidská práva, Právo EU, Soudní dvůr EU
02 srpna 2016
Afirmativní akce na amerických univerzitách pokračuje
autor: Lukáš Hoder 2 comments
rubriky Rovnost a diskriminace, SCOTUS, Spojené státy americké, vysoké školy
26 července 2016
Hubert Smekal: Když se nejlepší jmenuje Simple
Celý příspěvek
autor: Hubert Smekal 2 comments
22 července 2016
Trest zákazu účasti na manifestacích, demonstracích, pochodech a veřejných shromážděních
autor: Jakub Drápal 2 comments
rubriky Trestní politika, Trestní právo, Trestní proces
20 července 2016
18 července 2016
Hubert Smekal: S baijiu vstříc světlým zítřkům
autor: Hubert Smekal 0 comments
rubriky Čína
11 července 2016
Může soudce veřejně říct, co si myslí o kandidátovi na prezidenta?
autor: Martin Kopa 1 comments
rubriky Etika a právo, SCOTUS, Svoboda projevu
05 července 2016
Červenec v Číně s Hubertem Smekalem
autor: Lukáš Hoder 0 comments
rubriky Čína, Host H. Smekal, Lidská práva, Právo EU
01 července 2016
Vedlejší specializace "Ekonomie a právo" na VŠE
Na VŠE existuje vedlejší specializace "Ekonomie a právo" již nějakou dobu. Právě jsme její obsah upravili tak, aby více cílil na ony stovky studentů, kteří studují souběžně práva a VŠE. S trochou drzosti bych její obsah shrnul jako "co vám měli na právech říci, ale neřekli"....Základní balíček předmětů specializace tvoří základní kurs L&E, kurs obchodních korporací (Tomáš Richter), ochrana hospodářské soutěže a regulace (Paola Bertoli) a ekonomie kriminality (moje maličkost), k tomu nabídka volitelných. Více než polovina předmětů v angličtině. Uznávám, specializace spíše zaujme studenty, kteří míří do veřejné či akademické sféry (budoucí soudci, legislativci, státní úředníci) případně do financování velkých korporací. Detailní obsah je na webu Katedry institucionální ekonomie Celý příspěvek
autor: Libor Dušek 1 comments
rubriky Akademický svět práva, Bezostyšná (sebe-)propaganda, Law and Economics, Právnické vzdělávání
30 června 2016
Stručná historie dohledu odborné péče v pojišťovnictví
autor: Unknown 0 comments
rubriky Dohled nad finančním trhem, Host R. Šimek, Legislativní proces, Metodologie, Odborná péče, Pojištění, Pojišťovnictví, Právo a byznys
26 června 2016
Martin Madej: O druhém referendu o vystoupení, o rubu a líci demokracie
autor: Jan Exner 0 comments
16 června 2016
Slávka Henčeková: Voľná rozprava o japonskom altruizme a postrkovaní v hromadnej doprave
autor: Jan Broulík 0 comments
rubriky Etika a právo, Právní filosofie
14 června 2016
Ruth Rubio-Marín: Ženy v Evropě a ve světě
Těmto otázkám se věnovala profesorka ústavního práva Ruth Rubio-Marín ve svém projevu v rámci konference "State of the Union", která se konala 6. května 2016 ve Florencii. Český překlad této nesmírně inspirativní řeči najdete na následujících řádcích.
autor: Pavlína Hubková 2 comments
rubriky Gender, Konference, Lidská práva, Povídačky z Florencie, Právo EU, Ústavní právo
13 června 2016
Dokážeme správně rozlišovat a prakticky používat pravidla a principy?
autor: Unknown 0 comments
rubriky Dohled nad finančním trhem, Host R. Šimek, Legislativní proces, Metodologie, Odborná péče, Pojištění, Pojišťovnictví, Právo a byznys, Právo EU, Spotřebitelské právo, Teorie práva
08 června 2016
Pojištění včera, dnes a zítra
autor: Unknown 3 comments
rubriky Host R. Šimek, Nový občanský zákoník, Pojištění, Pojišťovnictví, povídačky z Bruselu, Právo a byznys, Právo EU, Spotřebitelské právo, Technologie
07 června 2016
Pojištěný červen s Robertem Šimkem
autor: Martin Kopa 0 comments
rubriky Host R. Šimek
06 června 2016
O „otevřených“ a „uzavřených“ akademických systémech
autor: Anna Marhold 9 comments
rubriky Akademický svět práva, Host A. Marhold, Právnické vzdělávání, Právo a politika
30 května 2016
Investiční arbitráže v roce 2015
autor: Lukáš Hoder 0 comments
rubriky Arbitráže, Právo mezinárodních investic
27 května 2016
Protikuřácký zákon – je třeba klesnout na obecní úroveň
autor: Libor Dušek 13 comments
24 května 2016
O energetickém právu
autor: Anna Marhold 11 comments
rubriky Energetika, Host A. Marhold
16 května 2016
Ex ante a ex post v právu – 2. část
autor: Jan Broulík 6 comments
rubriky Soudcovské rozhodování, Teorie práva
13 května 2016
„Czechia“ a já
autor: Anna Marhold 14 comments
rubriky Host A. Marhold
Konference ČSESP & MZV (live!)
Keď sa už aj Súdny dvor EÚ rozhodol virtualizovať svoju identitu a predstaviť apku pre smartfóny, je asi najvyšší čas zmodernizovať aj formát konferencií v našom geografickom priestore.
Dnes prebieha na MZV v Černínskom paláci konferencia ČSESP o dopade práva EÚ na český právny poriadok a ak nie ste medzi stovkou šťastlivcov, ktorí diskusiu počúvajú priamo na mieste, môžete ju sprostredkovane sledovať na facebookovej stránke ČSESP a dokonca sa aj pýtať otázky prostredníctvom platformy sli.do. Bližšie informácie nájdete na webe ČSESP.
Ak ste dnes zavalení prácou, nevadí. O pár týždňov sa na webe ČSESP objaví záznam z konferencie.
Celý příspěvek
autor: Zuzana Vikarská 0 comments
rubriky Aktuality, Konference
12 května 2016
Začněme trestat méně – kdy jindy, když ne dnes?
autor: Jakub Drápal 0 comments
rubriky Akademický svět práva, Právo a politika, Trestní politika, Trestní právo
10 května 2016
Květnová energie s Annou Marhold
autor: Pavlína Hubková 0 comments
rubriky Energetika, Host A. Marhold, Mezinárodní právo
06 května 2016
Nové Bulletiny Centra pro lidská práva a demokratizaci
autor: Lukáš Hoder 0 comments
rubriky Lidská práva, Právo a byznys, Ústavní právo
02 května 2016
Common Law Review: Liability and Compensation for Loss in a Comparative Perspective - Call for Papers
autor: Jan Exner 0 comments
rubriky Akademický svět práva, Aktuality, Bezostyšná (sebe-)propaganda, Náhrada škody v soukromém právu
30 dubna 2016
Soudy on-line
24 dubna 2016
Základní práva
autor: Martin Kopa 0 comments
19 dubna 2016
Divotvorný odkladný účinek ve správním soudnictví
autor: Martin Kopa 7 comments
rubriky Nejvyšší správní soud, Právo na spravedlivý proces, Ústavní právo
18 dubna 2016
Michael Sandel - What Money Can't Buy: The Moral Limits of Markets
autor: Lukáš Hoder 1 comments
rubriky Law and Economics, Právní filosofie, Spojené státy americké
13 dubna 2016
Panelová diskuze s poslanci Evropského parlamentu: „Jak by měla Evropská unie přispět k řešení migrační krize?“
autor: Jan Exner 1 comments
rubriky Bezostyšná (sebe-)propaganda
04 dubna 2016
Reflexe postkomunismu - Jan Komárek a Petr Pithart
Ve středu 13. dubna (od 14:00) si budu na PF UK (m. č. 405) povídat v rámci sociologického semináře s Petrem Pithartem o reflexích postkomunismu - v jeho nedávno vydané knize a v řadě jiných, které se v uplynulém roce objevily v cizojazyčných akademických nakladatelstvích (za všechny upozorňuji na The Legacies of Totalitarianism od Aviezera Tuckera a Thinking through Transition, na které se podílela také řada českých autorů).
Všichni čtenáři Jiného práva jsou srdečně zváni.
Jan Komárek
Celý příspěvek
autor: Občasný blogger 0 comments
Pozvánka na workshop: Lidská práva, mezikulturní perspektivy a postnárodní kostelace
Center for Law and Public Affairs (CeLAPA) Vás srdečně zve na workshop na téma: "Lidská práva, mezikulturní perspektivy a postnárodní kostelace", který se koná 12. dubna od 13:30hod v budově Právnické fakulty UK, místnost 38.
Registrace: agha@ilaw.cas.cz
Program:
13:30 - 14:00 Ůvodní slovo: Jiří Přibáň "Lidska prava z nelidskosti”
14:00 - 14:50 Lidská práva: mezi právem a politikou
Jan Kysela “Lidská práva: triumf nad propastí?”
Jiří Baroš “Kritika rights-talku a hledání alternativní tradice lidských práv”
Ondřej Preuss “Lidské práva univerzální v čase i v prostoru?”
Lenka Bezoušková “Možnosti a meze konceptu lidských práv v islámském právu”
15:00 - 15:50 Lidská práva a stát
Harald Scheu “Demokracie, lidská práva a řízení podle čl. 7 Smlouvy o EU”
Veronika Bílková “Role lidských práv v zahraniční politice ČR”
Michal Šejvl “Proč začala Evropa mluvit o právech?”
15: 50 - 16: 20 Václav Bělohradský “Globální vesnice uniklých sdělení”
16:20 - 17: 20 Ideje a ideologie lidských práv
Ondřej Lánský “Lidská práva – legitimizační nástroj nebo emancipační projekt?”
Pavel Dufek “Lidská práva a politická teorie: je možno myslet LP “neideologicky”?"
Petr Agha “Hyper-realita lidských práv"
Celý příspěvek
autor: Občasný blogger 0 comments
01 dubna 2016
CC: Cimrman Commons
autor: Jan Broulík 1 comments
rubriky Duševní vlastnictví, Právo a humor
31 března 2016
Spolupráce justičních orgánů České republiky s Mezinárodním trestním soudem v Haagu
autor: Unknown 0 comments
rubriky Host H. Opatová, mezinárodní justiční spolupráce, Mezinárodní trestní právo
Jan Kratochvíl: Justiční zkoušky – jinak a lépe?
autor: Martin Kopa 4 comments
rubriky Justiční zkoušky
29 března 2016
Nová kniha Tomáše Sobka
autor: Jan Broulík 6 comments
rubriky Bezostyšná (sebe-)propaganda, Právní filosofie, Teorie práva
27 března 2016
Zmizelé komentáře k příspěvkům
Milí čtenáři a diskutující Jiného práva, jak jste si asi všimli, od čtvrtka 24. března nejsou pod články viditelné žádné komentáře. Než se v některých začne vařit krev, raději dodáme, že se nejedná o další stupeň "cenzury", ale o technický problém, který se snažíme vyřešit. Bohužel prozatím neúspěšně, vypadá to dokonce, že někomu vše funguje řádně a na levé straně titulky se části posledních komentářů zobrazují všem. Jestli někdo má s danou záležitostí či prostředím Disqusu obecně zkušenosti, budeme moc vděční, když napíšete na zuzi @ vikarska . eu.
Moc se všem omlouváme a doufáme, že situaci co nejdříve napravíme.
Celý příspěvek
autor: Robert Zbíral 6 comments
25 března 2016
Slávka Henčeková: Dobré mravy v autopoietickom právnom systéme alebo rozprávka päťtisíc a jednej noci
autor: Zuzana Vikarská 2 comments
rubriky Právní filosofie, Teorie práva
22 března 2016
Šifrování mobilů a debata „going dark“
autor: Lukáš Hoder 5 comments
rubriky E-výmysly, Spojené státy americké
20 března 2016
Cesta ke vzniku Mezinárodního trestního soudu a současný stav
autor: Unknown 0 comments
rubriky Host H. Opatová, Mezinárodní trestní právo
17 března 2016
Jak Ústavní soud vynalezl kouř bez ohně: nesouvislé poznámky k usnesení Pl. ÚS 15/11
Autorský tým JP byl v minulých dnech označen (kromě svazáků či komunistů) za oporu současného režimu, tudíž si snad mohu bez zhoršení kádrového profilu dovolit "disidentsky" vyjádřit k jednomu z posledních výstupů v Joštově usazeného pilíře establishmentu. Včera bylo zveřejněno usnesení Pl. ÚS 11/15, kterým se odmítá návrh Krajského soudu v Ostravě na zrušení § 160 odst. 2 z.č. 182/2006 Sb. (insolvenční zákon). Toto ustanovení dovoluje předsedovi soudu přikázat incidenční spor v rámci insolvence jinému soudci, pokud by ponechání sporu v hlavním řízení mohlo vést k průtahům. Plénum návrh odmítlo nejtěsnějším rozdílem 8:7 z důvodu chybějící aktivní legitimace navrhovatele. Přiznám se, že po přečtení nálezu se mi z nesouhlasného kroucení motá hlava ještě nyní. Podle znění disentů asi týmž problémem trpí i přehlasovaná menšina. Není se co divit.
Celý příspěvek
autor: Robert Zbíral 8 comments
rubriky Ústavní soud
15 března 2016
Vyloučení advokátů židovského původu 15. a 16. března 1939
V(yloučen), E(migroval), Ž(id) - Archiv ČAK |
autor: Jakub Drápal 0 comments
Právnický debatní turnaj: Měla by se uzákonit eutanázie?
autor: Jan Broulík 4 comments
rubriky vysoké školy
14 března 2016
Mezinárodní justiční spolupráce ve věcech trestních na horizontální úrovni
autor: Unknown 4 comments
rubriky Host H. Opatová, mezinárodní justiční spolupráce, Mezinárodní právo, Trestní právo
Konference ČSESP a MZV: Dopad práva EU na českou legislativu
autor: Zuzana Vikarská 2 comments
rubriky Konference, Legislativní proces, Právo EU
Nejčtenější příspěvky všech dob
- Zadržení zloděje v samoobsluze podle nového občanského zákoníku
- (Auto)regulace a kartelizace: návrh na prodloužení koncipování ze 3 na 5 let
- Pavel Molek: Rudé a hnědí aneb o dvou právních podáních
- Nejnespravedlivější rozsudky
- Kubo Mačák: Banánový judikát?
- Znalecký posudek - dobrý sluha, ale zlý pán
- Právo davu
- Obrana feminismu
- Občanský zákoník zdrcený novelou novel? Část I.
- Tomáš Sobek: Disciplinární řízení v Plzni