27 února 2016
V souvislosti s právním
rozhodováním se často hovoří o rozdílu mezi ex ante (prospektivním) a ex post
(retrospektivním) úhlem pohledu. Toto rozlišení má svou teoretickou i
praktickou využitelnost. Je se však zapotřebí mít na pozoru před skutečností,
že uvedené termíny v sobě skrývají přinejmenším dva rozdílné druhy významu
(ve skutečnosti je jich spíše mnohem více); v dnešním příspěvku se budu
stručně věnovat prvnímu z nich, který náleží do sféry aplikace práva.
Celý příspěvek
25 února 2016
Hľadanie „spoločnosti“ v právnej vede (právo medzi vežami snov II.)
Vo svojom úvodnom príspevku som spomínala, že sa v súčasnosti venujem tzv. sociálno-právnemu výskumu na oxfordskom Centre for Socio-legal studies, interdisciplinárnom inštitúte Právnickej fakulty, kterého fyzické umiestnenie v budove sociálnych vied napovedá mnohému o povahe vzťahu medzi oboma akademickými oblasťami :) Rada by som sa ešte v krátkosti vrátila k tomu, čo všetko vlastne pojem „socio-legal“ a empirický právny výskum ukrýva, a aké by mohlo byť jeho miesto v českej vede a výuke práva.
Celý příspěvek
autor: Unknown 2 comments
rubriky Host: K. Šipulová, Povídačky z Oxfordu, Studium práva v zahraničí
23 února 2016
Pozvánka na workshop: Kai Moller (LSE) Proportionality and the Global Model of Constitutional Rights.
Center for Law and Public Affairs (CeLAPA) Vás srdečně zve na workshop na téma: "Proportionality and the Global Model of Constitutional Rights, který se koná v pátek 26. února v místnosti č. 38 od 10:00 hod na Prf UK.
Proportionality and the Global Model of Constitutional Rights
Proportionality is widely considered to be the most important doctrine of constitutional law around the globe. But what is the point of the principle of proportionality? In my presentation I will argue that proportionality has to be considered in conjunction with the other features of what I have called ‘the global model of constitutional rights’: rights inflation, vertical as well as horizontal effect of rights, and negative and positive obligations, including social rights. The global model of constitutional rights is best explained as being concerned with the protection of every person’s autonomy: the point of rights is not to disable the state in certain ways, but rather to enable every person to live his or her life autonomously. Every person’s autonomy is limited by every other person’s equal claim to autonomy; hence, the point of state policies is to resolve conflicts of autonomy interests and to specify the spheres ofautonomy of equal citizens. Proportionality offers a useful structure that guides judges in their inquiry as to whether a given policy resolves a conflict of autonomy interests in a reasonable way.
autor: Občasný blogger 0 comments
rubriky Konference
22 února 2016
Kdo nahradí soudce Antonina Scaliu na Nejvyšším soudu USA?
Nedávno zemřelý soudce Antonin Scalia byl jeden z nevlivnějších konzervativních právníků v USA posledních dekád. Sice přílišný doktrinář, například oproti pragmatičtějšímu Rehnquistovi, ale už za svého života legenda. Svým odchodem nicméně zahájil prudkou politickou bitvu o další podobu soudu. Nového soudce nominuje prezident, ale poslední volby do Senátu vyhráli republikáni, kteří tak můžou schválení kandidáta blokovat. Pokud se jim to podaří a prezidentské volby na podzim vyhraje Hillary, koho by mohla nominovat na místo Scalii? Třeba současného prezidenta a ústavního právníka Obamu. Píše se o tom už několik let a nebyl by to první případ bývalého prezidenta na soudu.
autor: Lukáš Hoder 6 comments
rubriky SCOTUS, Spojené státy americké, Ústavní právo
11 února 2016
Srdečné pozdravy z Oxfordu, alebo ako sa žije medzi tzv. vežami snov (I.)
V prvom rade ďakujem Lukášovi za veľmi milé privítanie. Možnosť podeliť sa s čitateľmi Jiného práva o pár vlastných postrehov si obzvlášť cením, hlavne s ohľadom na to, že heslo „ino-právnikov“ právo je niečo viac, než len súbor platných právnych noriem, sa stalo leitmotivom celého môjho oxfordského dobrodružstva. Na úvod je teda možno dôležité povedať, že program, ktorý v Oxforde študujem, má omnoho bližšie k sociológii a spoločenským vedám, než k právu. Koniec - koncov, samotná Právnická fakulta občas s láskavým britským humorom označuje môj domovský inštitút, Centre for Socio-Legal Studies, za ostrovček exulantov, ktorí sa spreneverili čistej právnej vede:) Pokúsim sa preto v nasledujúcich postoch podeliť nielen o zážitky zo starého Anglicka, ale postupne (snáď) aj rozptýliť pochybnosti a auru skepse, ktorá v českom prostredí ešte stále obkolesuje pokusy o empirický výskum na poli práva.
Celý příspěvek
autor: Unknown 6 comments
rubriky Akademický svět práva, Host: K. Šipulová, Povídačky z Oxfordu, Studium práva v zahraničí
02 února 2016
Únor s Oxfordem a vědou - přivítání Kataríny Šipulové
Přesvědčivě hodnotit a srovnávat právnické fakulty v Česku není jednoduché. Co když ale máte větší ambice? Například zhodnotit práci ústavních soudů ve střední Evropě? Nebo dokonce posuzovat roli těchto soudů v právním a politickém systému států skrze několik dekád? Právní věda vám však nenabízí aparát k takovým cílům, a tak se musíte obrátit jinam, konkrétně k sociálním vědám. A obrátit se musíte zpravidla do zahraničí, protože v tuzemsku s těmito multidisciplinárními kousky zatím spíše začínáme. Lednové oblaky a přístavy v únoru nahradíme výletem do Oxfordu a hned zpátky do střední Evropy.
autor: Lukáš Hoder 0 comments
rubriky Akademický svět práva, Host: K. Šipulová, Lidská práva, Povídačky z Oxfordu, Studium práva v zahraničí, Ústavní právo
Přihlásit se k odběru:
Příspěvky (Atom)
Nejčtenější příspěvky všech dob
- Zadržení zloděje v samoobsluze podle nového občanského zákoníku
- (Auto)regulace a kartelizace: návrh na prodloužení koncipování ze 3 na 5 let
- Pavel Molek: Rudé a hnědí aneb o dvou právních podáních
- Nejnespravedlivější rozsudky
- Kubo Mačák: Banánový judikát?
- Znalecký posudek - dobrý sluha, ale zlý pán
- Právo davu
- Obrana feminismu
- Občanský zákoník zdrcený novelou novel? Část I.
- Tomáš Sobek: Disciplinární řízení v Plzni