Josef Ostřanský: K čemu máme investiční arbitráž?: teorie a realita, aneb beyond law & economics
ZAPOMEŇTE NA TO, ŽE PRÁVO JE „SOUBOREM PLATNÝCH PRÁVNÍCH NOREM“. SKUTEČNÉ PRÁVO JE JINÝ SVĚT: JE TO INTELEKTUÁLNÍ VÝZVA, KONTEXT, ZÁBAVA, UMĚNÍ, POSLÁNÍ, ŽIVOT... TENTO BLOG PŘINÁŠÍ NOVINKY A NÁHODNÉ POSTŘEHY ZE SVĚTA JINÉHO PRÁVA.
autor: Unknown 2 comments
rubriky Arbitráže, Právo mezinárodních investic
autor: Unknown 0 comments
rubriky Česká justice, Právo EU
autor: Unknown 7 comments
autor: Unknown 12 comments
rubriky Medicínské právo, Ústavní právo
V následujícím postu zveřejňuje Tomáš Kindl svůj komentář rozsudku NSS týkajícího se kouření v obchodním centru. Komentář vyjde i v Právních rozhledech.
Celý příspěvek
autor: Petr Bříza 1 comments
autor: Unknown 12 comments
rubriky Civilní proces, Law and Economics
autor: Unknown 14 comments
rubriky Právnické vzdělávání
autor: Unknown 3 comments
rubriky Internet, Judikatura
Center for Law and Public Affairs (CeLAPA) Vás srdečně zve na další ze série Franz Weyr Fellow Seminar, tentokrát na téma: Constitutionalism and Austerity, kterou přednese profesor Emilios Christodoulidis (University of Glasgow) a která se koná 27. února 2014 od 14 hodin v budově Ústavu státu a práva (Národní 18, 7. patro). Registrace: agha@ilaw.cas.cz Celý příspěvek
autor: Jan Komárek 0 comments
autor: Unknown 16 comments
rubriky Law and Economics
autor: Zdeněk Kühn 35 comments
Německý Spolkový ústavní soud (BVerfG) se kloní k názoru, že přijetím usnesení ze dne 6. září 2012, na jehož základě může Evropská centrální banka v neomezené míře nakupovat dluhopisy členských států (systém skrývající se pod poněkud nic neříkajícím označením „Outright Monetary System“), překročila ECB své kompetence. Tedy akt „ultra vires“.
Jak však zdůrazněno, BVerfG se zatím pouze „kloní“: své sklony nicméně velice jasně popsal v usnesení ze dne 14. ledna 2014, 2 BvR 2728/13, kterým přerušil řízení ve věci samé a obrátil se na Soudní dvůr EU s žádostí o předběžnou otázku. Stalo se tak poprvé v historii BVerfG. Tím se přesunul do rostoucího tábora ústavních soudů, které již nějakou tu předběžnou otázku předložily (nedávno španělský Ústavní tribunál či italský Ústavní soud). Tato německá premiéra však nemusí být až tak radostná pro Lucemburk: BVerfG totiž převedl do praxe svůj předchozí postoj, že případně předtím, než by prohlásil akt práva Unie za „ultra vires“, se sám otáže Soudního dvora předběžnou otázkou. Tedy jakési „dám vám možnost s tím něco udělat, než s tím uděláme něco my“. Mohlo by se zdát, že po letech umírněného „ustupování“, za které byl BVerfG akademicky kárán (ve stylu soud co stále jenom štěká, ale nikdy nekouše, naposledy s ohledem na EMU), mohou přijít i nějaké zuby. A patrně to nebudou jenom ty na poličce, které tam ukazuje návštěvám Děda Vševěd.
Celý příspěvek
autor: Michal Bobek 8 comments
rubriky Právo EU, Soudní dvůr EU