05 srpna 2007

Jak ulehčit ústavnímu soudu: řešení slovinské

Kdo někdy v poslední době listoval svazky Sbírky nálezů a usnesení Ústavního soudu, jistě si všiml, že nikoliv malá část nálezů se týká nákladů řízení před obecnými soudy. Ústavní soud vyplísní obecný soud za to, že špatně odůvodnil nebo vůbec neodůvodnil rozhodnutí o nákladech řízení, nebo je dokonce špatně spočítal. Kdo si, jako já, myslí, že toto není úplně ta pravá funkce ústavního soudu, bude zaujat nejnovější novelou slovinského zákona o Ústavním soudu, která - a zdaleka nejen tuto věc - řeší.

Slovinský ústavní soud disponuje vynikající webovou stránkou, kterou provozuje prakticky bilinguálně, a kde čtenář snadno najde veškerou judikaturu i v angličtině. Před několika dny, 15. 7. 2007, podle této webové stránky vstoupila v účinnost novela zákona o ústavním soudu, která vnesla radikální změny do procedury ústavní stížnosti ve Slovinsku. Zákon přináší následující nejzávažnější změny:


  • možnost neodůvodnit usnesení, kterým soud odmítne stížnost jednotlivce pro její zjevnou neopodstatněnost;
  • podle zákona je ústavní stížnost přípustná jen tehdy, mělo-li napadené rozhodnutí nebo jiný akt orgánu veřejné moci a) závažné důsledky pro stěžovatele, nebo b) týká-li se důležité ústavní otázky, jejíž význam přesahuje danou kauzu. O odmítnutí se usnáší tříčlenný senát jednomyslně;
  • ústavní stížnost je vyloučena v bagatelních civilních a přestupkových věcech, ale stejně tak v otázkách týkajících se jen nákladů řízení (již jen tato podmínka by naší judikaturu ochudila o velkou řadu nálezů, jejichž reálná ústavní hodnota je minimální).
Novela slovinského zákona je tak dalším z trendů, kterým se potvrzuje amerikanizace fungování nejvyšších soudcovských tribunálů v kontinentální Evropě zaváděním prvků certiorari (tedy poměrně volné selekce kauz vrcholným soudem). Ale o tom by jistě mohl vyprávět Michal Bobek (čímž mám na mysli odkaz na jeho četné články v této oblasti, které pro zájemce doporučuji ke čtení).

PS: Nejen o proceduře slovinského ústavního soudu jsem psal ve svém příspěvku Kühn Z., Konzistence judikatury jako problém právní kultury, in: Kysela J., Zákon o Ústavním soudu po třinácti letech. Eurolex Bohemia, Praha 2006.