neděle 21. ledna 2007

Léto? Co s ním? Aneb letní školy II.

V návaznosti na předchozí post Honzův a mé drobné Totální popíchnutí™ jsem se rozhodl přidat několik odkazů na vybrané letní školy pro všechny ty, co by měli zájem prosedět léto ve škamnách. Letních škol jsou desítky. Nejlepší je přirozeně Akademie evropského práva ve Florencii, ale to už jsme si vyjasnili dříve ;-) Níže učiněný výběr zobrazuje ty, na kterých jsem buď sám byl, či o kterých jsem slyšel, že by nemusely být špatné. Dva obecnější tipy úvodem:

1) Některé z letních škol jsou skutečně kapitalistické, tedy tučně zpoplatněné. Nenechte se tím ale odradit: mnoho z nich nabízí částečné nebo plné odpuštění poplatků, různé úlevy, stipendia apod. I když se třeba o těchto možnostech nic nepíše na webu či v brožuře letní školy se týkající, obraťte se přímo na pořádající organizaci/odpovědnou osobu a přeptejte se, jaké jsou možnosti.
2) Všechny akce mají formální uzávěrku na přihlášky. Ne všude je však tato uzávěrka brána smrtelně vážně, některé (i dobré) akce se napoprvé nepodaří naplnit. Pokud se o akci dozvíte včas, přirozeně respektujete deadline. Ale i pokud na něco narazíte později, tedy až po uzávěrce, a akce by vás zajímala, opět se optejte, jestli už je plno.


Summer Course in Legal Theory (European Academy of Legal Theory, Brusel, 3 týdny)
Tento kurz je koncipován jako úvod do magisterského kurzu právní teorie, která je na Evropské akademii právní teorie vyučována. Kurz představí základní směry v právní filosofii a právní teorii.

Summer School in English Legal Methods (University of Cambridge, Velká Británie, 4 týdny)
Výtečná akce, která poskytuje úvod do anglického práva. Dopoledne jsou obecné přednášky, odpoledne semináře. Účastníci se na 4 týdny „promění“ ve studenty Cambridžské univerzity; bydlí se v koleji (v roce 2007 zřejmě Selwyn College), tamtéž se stravuje. Nevýhoda akce: je nechutně drahá. Před 6 lety, kdy jsem tuto letní školu absolvoval, nicméně poskytovala stipendia Trinity College.

Summer Programme in International Human Rights Law (Univesity of Oxford, Velká Británie, 4 týdny)
Podobná akce Cambridžské letní škole (bydlí se v St. Catherine´s College), nicméně zaměřena, jak název napovídá, na problematiku lidských práv.

Munich University Summer Training in German and European Law (Mnichov, Německo, 4 týdny)
Kurz zprostředkovává základy evropského a německého práva, vhodné i pro pregraduální studenty.

Advanced Course on the International Protection of Human Rights (Abo Akademi University, Turku, Finsko, 14 dní)

Salzburg Summer School in European Private Law (Universität Salzburg, Rakousko 14 dní)

Jean Monnet Summer School on European Integration (University of Limerick, Irsko, 14 dní)

Jean Monnet International Summer Seminars “Integrating Europe In a Changing World” (Řím a Bolzáno, Itálie, 4 týdny)

Teaching Law, Human Rights and Ethics (Central European University, Budapest, Maďarsko, 1 týden)
L’ Union européenne élargie dans un monde en mutation ( l’Université Jean Moulin Lyon 3, Lyon, Francie, 11 dní)

Pokud by někdo prahnul po právu U.S., pak nabídka různých úvodů do práva Spojených států je velice bohatá. Indikativně lze odkázat na:

U.S. Legal Methods Summer School (Institute for US Law, Washington D.C., USA, 4 týdny)
Orientation in the U. S. Legal System (ILI, Washington D.C., USA, 5 týdnů)

Zajímavá alternativa a možnost studia práva U. S. v Evropě je v rámci kurzu, který pořádá Columbia University ve spolupráci s Univerzitou v Leidenu a Univerzitou v Amsterdamu, Leyden - Amsterdam - Columbia Summer Program In American Law.

Pokud jste absolvovali nějakou zajímavou letní školu či akci, kterou byste rádi doporučili, neváhejte tak učinit formou komentáře k tomuto příspěvku.

2 komentáře:

Martin Kornel řekl(a)...

Nemuselo by se zapomenout na letní školy v ČR:). Já jsem se minulý rok účastnil Školy lidských práv v Brně (info na www.pilaw.cz). Škola je primárně určena pro studenty magisterského programu Právo na některé z právnických fakult, ale domnívám se že není vyloučena účast i jiných osob. Už podle názvu se dá domyslet co je hlavní náplní programu. Mohu vřele doporučit.

David Kosař řekl(a)...

Doplňuji k Michalovu seznamu ještě pár "kousků", které jsou zaměřeny převážně na mezinárodní právo, ať už soukromé (MPS) nebo veřejné (MPV).

Jinak velice dobrým odrazovým můstkem pro vyhledávání všech možných (nejen letních) kurzů jsou následující stránky Relief Webu:
http://www.reliefweb.int/rw/rwt.nsf/doc209

Tak do toho:

The Hague Academy of International Law - Klasika a patrně nejlepší letní kurzy na MPS a MPV (každá sekce 3 týdny).
http://www.hagueacademy.nl/

BANCAJA EUROMEDITERRANEAN COURSES OF INTERNATIONAL LAW - pěkná dovolená ve Španělsku s trochou sezení "ve škamnách".
http://www.epd.uji.es/derecho/english/principalinternationallaw.htm

Institute of International Public Law and International Relations (Soluň) - kamarádi mi říkali, že tato letní škola není špatná a navíc je (byla) fakt levná. Program na letošní rok ale stále není vyhlášen.
http://web.auth.gr/institute-iplir/FramesetInstitute.html

International Summer School in Forced Migration (Oxford) -
V Refugee Studies Centre v Oxfordu se kromě této letní školy koná přes rok řada víkendových seminářů a konferencí, které opravdu stojí za to.
http://www.rsc.ox.ac.uk/

European Union Law and Policy on Immigration and Asylum (Université Libre de Bruxelles) - letní škola zaměřená na evropské azylové a migrační acquis. Vřele doporučuji pro asistenty NSS, kteří to myslí s nepřijatelností opravdu vážně. Kolik jich asi bude?
http://www.ulb.ac.be/assoc/odysseus/Summer06UK.html

Přikládám ještě pár letních škol na lidská práva:
http://www.uu.nl/uupublish/homerechtsgeleer/onderzoek/onderzoekscholen/rechtenvandemens/english/summercourse/22876main.html (Leuven + The Hague)
http://www.law.ugent.be/pub/humanrightsacademy/introduction.html (Ghent)
http://www.hrcourse.euv-frankfurt-o.de/schule/Index.html (Frankfurt nad Odrou)
http://www.iidh.org (Štrasburk)