Jak napsat diplomku nebo jiný právnický výtvor: malé info o nových informačních systémech na stránce PF UK
Protože tento blog čtou i studenti z pražské právnické fakulty, dovolím si krátký informační post.
Jednou z největších výhod zahraničních právnických fakult je nejenom nesrovnatelná výbava jejich knihoven, ale také vynikající vybavení právnickými informačními systémy. Přiznejme si, že když píšeme v zahraničí nějaký článek, zřídkakdy fyzicky zajdeme do knihovny vyhledat nějaký článek, protože dnes je již většina článků on-line. Jsou to ovšem systémy placené a tedy veřejně nepřístupné. Zatímco situaci ve vybavenosti knížkami na našich fakultách jen tak jednoduše změnit nelze, vybavenost IS je věc, kterou změnit lze poměrně snadno.
Proto jsem rád, že pražská fakulta je na tom v současnosti velmi dobře. Na stránkách naší knihovny dnes máme ze zahraničních systémů přístup k vynikajícím databázím typu HeinOnline, ke spoustě časopisů vydávaných Kluwerem (včetně CML Rev), Oxfordem , atd. a od nedávna dokonce k West Law International (přístup přes hlavní stránku na počítačích fakulty). Jedinou nevýhodou je, že jsou to systémy vesměs přístupné pouze "zevnitř" fakulty, nikoliv tedy přes heslo přidělené každému studentovi. Vysvětlení je bohužel jednoduché: narozdíl od západních fakult je téměř každý student v Praze někde částečně zaměstnán, a kdyby knihovna umožnila dálkový přístup, vlastně by financovala databáze pro všechny advokátky v Praze (byť si nemyslím, že by to bylo v praxi nějak masivně zneužíváno, protože tyhle systémy u nás většina lidí nezná, plus přece se týkají "cizího" a ne "českého" práva).
Takže doufejme, že se při psaní diplomek studenti na tyto databáze podívají, protože čtení diplomek, kde je jedinou použitou literaturou základní učebnice daného oboru plus pár článků přístupných v ASPI, je nejen utrpením pro (některé) učitele, ale je vůbec pochybné, proč by něco takového studenti vůbec měli psát.