sobota 3. března 2007

Kvóty pro sociálně demokratické ženy

Fascinován jsem si přečetl online "záznam" na webu iHned.cz, který byl pořízen z dnešního semináře Sociálně demokratických žen na téma "Žena - rovná práva, sociální spravedlnost". Nevím, zda je to dáno nutně kusovitým typem tohoto zpravodajství, ale celá akce má nádech smutné grotesky. Vybírám z webu iHned.cz:


10.00
Účastnice semináře se scházejí v sále. Přítomni jsou také místopředsedové ČSSD Bohuslav Sobotka, Zdeněk Škromach a místopředsedkyně strany Jana Vaňhová. Bohuslav Sobotka drtivou převahu žen na akci komentoval slovy: "Aspoň vím, jak to vypadá v norské sociální demokracii."
11.06
"Kvóty pro ženy musí chtít muži," uvedla Alena Gajdůšková za hlasitého potlesku účastnic a účastníků semináře.
12.03
Z KULOÁRŮ. Zdeněk Škromach odchází ze semináře v obležení sociálních demokratek.Ochotně pózuje a nechává se s nimi fotografovat. Dále příjímá díky za svou práci a srdečné polibky. Ženy jej důvěrně oslovují "Zdeněčku."
16.52
Jiří Havel se obrací k přítomným ženám jako ke krásnější části strany.
16.57
Jiřina Šiklová si bere slovo a za hlasité podpory účastnic semináře kritizuje poznámky Jiří Havla. Zejména ji vadí, že se na ženy dívá stereotypně. "Nesnáším oslovení krásnější polovina lidstva, to je výmysl," prohlásila na adresu červenajícího se ekonoma Šiklová.
17.22
"Vyrovnat se kvalitě našich mužských kolegů není zas tak těžké," reaguje jedna z přítomných.

17.20
Martin Potůček varuje před možnými úskalími pozitivní diskriminace. "Vy byste si také nepřály, aby byl přijat zipový systém a tím se zhoršila kvalita vedení strany," říká Potůček. Podle něj by se za více žen v politice nemělo platit tím, že pohlaví dostane přednost před kvalitou kandidátů.
17.55
Jiřina Šiklová vysvětluje genderové sterotypy v politice. "Jen se podívejte na to, kolik muž zabere místa u stolu. To není nic proti vám drahoušku," obrácí se socioložka na přítomného Jiřího Havla. Ženy se podle ní chovají samy jako minorita, když si dostatečně nevěří.


Nevím, kdo dnes spadl z jahody naznak, ale výše uvedené snad ani nemá smysl komentovat. Jako závěrečnou perlu snad mohu již jen přidat senátora Kuberu a jeho, v českém zákonodárném tělese asi většinový (tedy soudě podle nedávného smetení návrhu antiskriminačního zákona) názor o ženách:
"/.../ nejsem sexista, nikdy bych nevyslovil to, co někteří kolegové vyslovili v Poslanecké sněmovně, v této komoře by se to ani nehodilo, se ženami spolupracuji od svých čtyř nebo pěti let, každý si pamatujete, jak to tehdy bylo, jsou krásné, nádherné, lepší a nejlepší, mnohem lepší než my, ale hlavně o naši ochranu nestojí. Jsou svéprávné, ochrání se samy, ale na druhou stranu chtějí být obletovány, chtějí slyšet, že mají dnes krásný účes, krásnou sukni nebo kalhoty - bokovky, které jim sice zničí ledviny, ale ony obětují všechno pro to, jen aby se nám líbily. Proto nemohu v žádném případě podpořit naši paternalistickou ochranu a touhy neukojených feministek, kterým harasment nikdy nehrozí. To je na tom velmi pikantní a zvláštní. Nemohu je jmenovat, protože bych se dopustil toho, čeho se dopustit nechci, ale můžete si je na internetu prohlédnout - ty aktérky, které jsou v těchto směrech aktivní, těm se opravdu nemůže nic stát, nikdo je nikdy obtěžovat nebude. Nevím, proč bych to měl podporovat. Naopak, našich milých a krásných se to týká, a to, co dělám dosud, budu dělat pořád, tím spíš ke svému věku, že mi už nic jiného nezbývá." Viz stenozáznam z diskuse v Senátu PČR dne 10. 12. 2003 nad novelou zákoníku práce č. 46/2004 Sb., přístupný zde.
Ten, komu výše uvedený citát připomněl Sira Humphreyho, má naprostou pravdu (Já mám rád ženy ... někteří z mých přátel jsou ženy ... má manželka je žena ...)

1 komentář:

Anonymní řekl(a)...

Zda sa mi, ze by nezaskodilo, ak by si podobne akcie ich ucastnici najskor vyskusali "nanecisto" a prebrali si navzajom co si vlastne predstavuju pod podporou zien. Teda pred verejnou konferenciou si dat maly sukromny workshop. Takto to potom naozaj posobi dost tragikomicky.