04 prosince 2006

Posner - Leiter: Follow-up - zajímavá diskuse iniciovaná Brianem Tamanahou


Na blogu Jacka Balkina, Balkinization, se objevil nesmírně zajímavý post [link na blog] Profesora Briana Tamanahy (na obrázku), jednoho ze současných nejvýznamnějších představitelů sociologizujících proudů v jurisprudenci (alespoň v anglofonním světě; jeho osobní vyznání, proč považuje tento myšlenkový směr za důležitý, které jsem nedávno četl v předmluvě k jeho A General Jurisprudence of Law and Society, je nesmírně působivé - Tamanaha tam vzpomíná na svoji praxi úředníka americké vlády v tichomořské Mikronésii - která měla na papíře právo Spojených států a ve skutečnosti tam fungovalo tisícileté kmenové právo).

Tamanaha se vrací k diskusi mezi Leiterem a Posnerem na téma pragmatismu v soudcovském rozhodování. Tamanaha je jedním z kritiků pragmatismu, vidí v něm ohrožení základů panství práva (srov. jeho nejnovější knihu Law as a Means to an End: Threat to the Rule of Law), ovšem z jiných pozic, než třeba Ronald Dworkin (srov. třeba první kapitolu v jeho knize Justice in Robes, která je fragmentem mnohem delší debaty mezi Dworkinem a Posnerem). Velmi doporučuji pozornosti i následné komentáře pod postem.

1 komentář:

Anonymní řekl(a)...

Jj, B. Tamanaha umí. A ta kniha je moc dobrá. U nás zatím nic tak dobrého nevyšlo. (J. Přibáň promine)

Btw. příběh B. Tamanahy a sledování práva v Pacifických dálkách je potrzením podobné zkušenosti, kterou udělal Eugen Ehrlich (označovaný někdy za zakladatele sociologie práva) udělal na periferii Podunajské monarchie.

Od té doby je snad pro právníky známo (a to i Zdeňkovi K. ;o)), že mezi právem v knihách a "law in action" může vzniknout trhlina, kterou je třeba sledovat. Myslím, že totéž platilo u nás před rokem 1989 a díky strnulosti právního řádu, nízké váze slov a dozvucích "doublethink" (soudruh Winston Smith) je naše myšlení stále výrazně (více než je únosné) poznamenáno tím, že jedno se píše, a jedno se dělá. Trhlina tu bude vždy, jde o její míru.

Btw. Bylo by zajímavé přečíst si názory zkušených advokátů o tom, jaké jsou účinné "remedies" v tom kterém případě, a porovnat to s komentářem, učebnicí, neřku-li s důvodovou zprávou :o)