Odvolání předsedy pákistánského nejvyššího soudu: happy end?
Před několika měsíci se tu Michal Bobek omluvil Pákistánu, a současně informoval o kauze odvolání předsedy nejvyššího soudu pákistánským prezidentem Mušarafem. Po několika měsících občanských nepokojů, demonstrací a bohužel i krveprolití rozhodl 20. července 2007 Nejvyšší soud Pákistánu tak, že rozhodnutí prezidenta o odvolání předsedy soudu anuloval jako ultra vires, a současně zrušil rozhodnutí prezidenta o jmenování nového předsedy soudu. Prezidentem odvolaný Iftikhar Mohammed Chaudhry se tak opět ujal funkce. Rozhodnutí soudu lze najít tady, byť jde pouze o zkrácenou verzi, a plný text odůvodnění zatím dostupný na webových stránkách soudu není.
Zajímavá byla reakce pákistánského prezidenta: “Akceptuji soudní rozhodnutí a ctím ho,” řekl prezident. Podle jeho názoru osobní ego v tomto případě nemá místo, zejména když je dotčen zájem státu, přičemž “soudní nezávislost je esenciální pro chod státu.” Více přímo na prezidentových stránkách tady.
PS: Když jsem se před několika lety bavil s mými přáteli z Nigérie a Mali, shodli jsme se na tom, že anglická právní kultura zanechala bývalé britské kolonie v mnohem lepší kondici co se týče principu dělby moci a nezávislosti justice než právní kultura francouzská. Ostatně poslední institucí, která ještě relativně nedávno vzdorovala stále nesmyslnější politice Roberta Mugabeho v Zimbabwe, byla právě tamní justice. Příklad Pákistánu tuto naši diskusi jen potvrzuje.