pátek 30. května 2014

Jan Broulík: Česko hledá generálního advokáta

Už je to tady! Ministerstvo spravedlnosti vypsalo výběrové řízení na pozici českého generálního advokáta u SDEU. Nový AG prý bude tentokrát vybrán skutečně v souladu s pravidly přijatými vládou. Zdá se tedy, že by se nemusela opakovat trapná situace z loňského roku, kdy vláda obdobnou proceduru pro kandidáta na soudce Tribunálu ignorovala a sama navrhla vlastního kandidáta, který však následně neprošel přes Výbor 255.

Česká republika bude svého AG do Lucemburku vysílat poprvé až nyní, ačkoli své soudce tam má již dávno. Svého AG jsme doposud neměli proto, že generálních advokátů je u soudu podstatně méně, než kolik je států v EU. Loni touto dobou působilo v Lucemburku generálních advokátů osm. Rada EU však 18. června 2013 v souladu s článkem 252 SFEU na základě žádosti SDEU rozhodla, že dojde k rozšíření tohoto počtu na jedenáct. Jeden nový AG zahájil svou činnost již 1. července 2013. Další dva se pak své funkce ujmou 7. října 2015. Došlo také k úpravě rozdělení AG mezi členské státy. Nově je šest generálních advokátů opakovaně jmenováno velkými členskými státy (Německo, Francie, Itálie, Španělsko, Británie a Polsko) a právo jmenovat zbývajících pět rotuje mezi menšími státy.

Na Českou republiku vyjde řada právě v souvislosti s rozšířením sboru generálních advokátů v říjnu 2015. Posledním dnem, kdy je možné se o český post ucházet, je 15. srpen letošního roku. Následující česká část procesu výběru nejvhodnějšího kandidáta se bude řídit pravidly Vlády ČR, která mimo jiné ustanovují speciální komisi, která bude z přihlášených zájemců vybírat kandidáta a jeho dva náhradníky. Jejich jména by měla být oznámena do poloviny října.


Také jste zvědaví, jestli výběr českého AG bude důstojnější než výběr českého soudce při ESLP nebo loňský výběr soudce Tribunálu? A kdo má podle vás šanci se českým AG nakonec stát?

6 komentářů:

Anonymní řekl(a)...

Myslím, že dr. Balík je teď volný... :)

D. Novotný

Anonymní řekl(a)...

Ještě že u ESD nejsou odlišná stanoviska

Zuzana Vikarská řekl(a)...

Presne! Generálny advokát sa totiž ľahko stratí v dave... ;))

Jan Broulík řekl(a)...

Zdá se, že Váš favorit se nepřihlásil:

"Do výběrového řízení na funkci generálního advokáta Soudního dvora Evropské unie, které ministryně spravedlnosti vyhlásila v květnu tohoto roku, se ve stanovené lhůtě přihlásilo sedm kandidátů. Jedná se o profesora evropského práva Michala Bobka, soudkyni Tribunálu v rámci Soudního dvora EU prof. Irenu Pelikánovou, advokátku Darinu Leuchterovou, soudce Nejvyššího správního soudu Jakuba Camrdu, advokátku Petru Schinnenburgovou, docenta katedry evropského práva právnické fakulty Univerzity Karlovy Richarda Krále a právníka Evropské komise Ondřeje Vondráčka."

zdroj: http://portal.justice.cz/Justice2/MS/ms.aspx?o=23&j=33&k=2375&d=338004

D. Novotný řekl(a)...

To je škoda ;-) Ale vážně - z těchto kandidátů jsou pro mne nejvhodnějšími Michal Bobek a Jakub Camrda.

Jan Exner řekl(a)...

Pokud jeho nominace projde výborem pro evropské záležitosti PSP ČR a následně ji schválí vláda, bude generálním advokátem Michal Bobek:


http://portal.justice.cz/Justice2/MS/ms.aspx?j=33&o=23&k=2375&d=338650