pátek 21. listopadu 2008

Jakub Jošt: WiseGrad alebo Ako pomôcť študentom z V4 do zahraničia

WiseGrad je neziskový projekt, a onedlho aj nezisková organizácia registrovaná na Slovensku, ktorý je výsledkom viacerých rozhovorov v rámci Visegrad Business Community (VBC). Personálne za projektom ako ideou stoja slovenskí vysokoškolskí a stredoškolskí študenti. Okrem toho na ňom v rôznej miere spolupracuje veľa iných ľudí z prestížnych zahraničných škôl (Oxford, Harvard, LSE, Science Po, Európsky univerzitný inštitút, King´s College), ale aj z menej prestížnych, zato však veľmi kvalitných európskych, amerických, či austrálskych škôl.

Cieľom projektu je vytvoriť komunitný web, na ktorom budú slovenskí, českí a časom aj maďarskí a poľskí študenti, ktorí študujú v zahraničí, približovať potenciálnym záujemcom o štúdium podmienky, za ktorých sa na školu dá dostať, dôvody, prečo by na ňu mali ísť, podmienky financovania, skúsenosti so životom v miestnej akademickej komunite a možnosti uplatnenia po jej absolvovaní.

Okrem toho je cieľom spracovať aj množstvo ďalších vecí, ktoré so štúdiom priamo či nepriamo súvisia, ako sú pracovné skúsenosti jednotlivých profesii (banky, think-tanky, freelancer biznis, právnické firmy, podnikateľské prostredie), či prehľadné spracovanie všetkých možných študíjnych doplnkov, ako sú jazykové kurzy, odborné kurzy, príprava na prijímacie pohovory, a pod. WiseGrad rozhodne nie je odvetvovo vymedzený. Hľadáme študentov prírodných, spoločenských a humanitných vied bez rozdielu.

Prečo sme WiseGrad založili?

Z pôvodne všeobecného poslania VBC, pomáhať Vyšehradskému regiónu, sa vynorilo poslanie relatívne konkrétne, t. j. pomáhať vzdelanostnej úrovni vo Vyšehrade. Sme presvedčení, že práve migrácia, porovnávanie viacerých prístupov, môžu Vyšehradským krajinám pomôcť. Vyšehradská štvorka je zoskupením niekoľkých národov, ktoré prešli zložitým politickým a kultúrnym vývojom, s viacerými traumami a ranami. Je viacero svetlých príkladov, že veľkosť krajiny nemusí predurčovať silu hlasu s akou vo svete zaznie jej slovo. A myslíme si, že Karpatská kotlina má v medzinárodnom spoločenstve čo zdieľať a bola by škoda, keby jej hlas zanikol.

Rovnako tak nám však záleží na individuálnych osudoch ľudí, ktorí sa často v domácich krajinách stretávajú s nepochopením, a niekedy sú dokonca traumatizovaní spôsobom, ako sa k akadémii ako priestoru slobodnej tvorby a šírenia myšlienok pristupuje. Vieme, že každý študent študujúci v zahraničí si musel svoje miesto tvrdo vydrieť a bola by obrovská škoda, aby sme tieto cenné skúsenosti nechali zaniknúť a nepodelili sa o ne s ľuďmi, ktorí do veľkej miery zdieľajú naše starosti a problémy.

Vyjadrené jednou vetou je cieľom projektu WiseGrad ukázať študentom viac či menej vyšliapané cestičky a otvoriť im tak dvere k fascinujúcemu svetu študentstva na celom svete.


Projekt je neustále v štádiu rozvoja...

Nakoľko univerzít či samotných vzdelávacích systémov je veľké množstvo a majú svoju dynamiku, je veľmi nepravdepodobné, že by sme od projektu niekedy odovzdali kľúče ako pri hotovej stavbe. Stránka, ako aj samotný život komunity, sa vyvíja a tak ponúka viac a viac podnetov k realizácii.

...a preto aj Vy môžete pomôcť...

Regrútovania nie je nikdy dosť. Neustále hľadáme študentov, ktorí by boli schopní a ochotní podeliť sa o svoje skúsenosti a prispieť tak k projektu a to tak zo Slovenska, ako aj z Čiech!!! V neskoršom štádiu oslovíme určite aj maďarských a poľských študentov. WiseGrad rozhodne nie je nejaký elitný klub. Potrebujeme každého, kto sa vie podeliť o užitočné skúsenosti!

Celá stránka funguje na veľmi intuitívnom wiki-style software. Prispievateľ sa sám registruje (veľmi ľahko a rýchlo, vľavo hore na úvodnej stránke) a môže prispievať do jednotlivých sekcií a upravovať už existujúce články. Stránka má vlastných editorov, ktorí dbajú, resp. budú dbať o jej gramatickú a faktickú úroveň a štruktúru. Na druhej strane ide o komunitu a preto nechceme a ani nemôžeme tvorivý potenciál mladých ľudí zväzovať.

Preto by sme Vás radi aj touto cestou povzbudili, aby ste sa zapojili do projektu, ak máte nejaké relevantné informácie. Nemusíte sa báť, že by Váš príspevok bol zbytočný. Dnes k univerzite či štipendiu napíšete niečo Vy, zajtra sa pridá niekto iný a na konci bude užitočná stránka. Rovnako by sme chceli povzbudiť študentov z výmenných pobytov (Erasmus, Freemover, Erasmus Mundus a pod.). Vaše skúsenosti, aj keď nie ste priamo študentami, vieme využiť tiež a boli by cenné aj pre iných. Ten umí to a ten zas tohle a všichni dohromady uděláme moc.

…avšak aj my môžeme pomôcť Vám.

Napriek tomu, že stránka bola spustená 13. októbra (vtedy s nulovým obsahom) obsahuje už dnes niekoľko užitočných článkov od veľmi ochotných a schopných ľudí, ktoré by pre Vás, ak sa rozhodujete o štúdiu v zahraničí, mohli byť užitočné. Preto neváhajte a stránku si pozrite. Napriek tomu však treba upozorniť, že projekt je mladučký a my ako koordinátori sme oslovili celkom slušné množstvo ľudí, ktorí pracujú/budú pracovať na ďalších článkoch. Preto má zmysel pozerať si stránku v nejakých pravidelných intervaloch. Články budú, dúfajme, pribúdať. Okrem toho ponúkame tiež online poradenstvo. Na e-mailovej adrese ( info@wisegrad.org ) Vám je k dispozícií človek, ktorý Vám vie dať základné a užitočné informácie na začiatok, prípadne poradiť aj so špecifickejšími otázkami. Z kapacitných dôvodov plánujeme neskôr túto službu poskytovať prednostne (čo nie je to isté ako výhradne) členom budúceho občianskeho združenia. Skrátka, ak to bude možné, pomôžeme.

Ak by ste mali nejaké otázky (či už prispievatelia alebo študenti), pošlite ich prosím na jednu z nasledovných adries: jakub@wisegrad.org alebo info@wisegrad.org.

Ďakujeme Jinému právu za ochotu uverejniť náš článok (a tiež príspevky na stránku) a Vás všetkých na stránke radi uvidíme.

Žádné komentáře: