pondělí 10. října 2016

Mohou američtí republikáni nahradit Trumpa jiným kandidátem měsíc před volbami?

V pátek, tedy dva dny před dnešní druhou prezidentskou debatou mezi kandidátem republikánů Trumpem a kandidátkou demokratů Clintonovou, zveřejnil deník WashPost výbušnou nahrávku Donalda Trumpa z roku 2005. Zatímco právníci televize NBC celý minulý týden posuzovali, zda si mohou dovolit nahrávku zveřejnit, anonym poslal tip do novin, které neváhaly a kontroverzní materiál zveřejnily ihned. Výsledkem nejnovějšího skandálu je exodus řady republikánským politiků od Trumpa a debaty republikánských právníků, zda lze podle stranických pravidel odvolat kandidáta strany, po nominačním sjezdu a měsíc před volbami.

Účinné znění Pravidel Republikánské strany k této otázce uvádí v Pravidle č. 9 následující:

Filling Vacancies in Nominations:
(a) The Republican National Committee is hereby authorized and empowered to fill any and all vacancies which may occur by reason of death, declination, or otherwise of the Republican candidate for President of the United States or the Republican candidate for Vice President of the United States, as nominated by the national convention, or the Republican National Committee may reconvene the national convention for the purpose of filling any such vacancies.
(b) In voting under this rule, the Republican National Committee members representing any state shall be entitled to cast the same number of votes as said state was entitled to cast at the national convention.
(c) In the event that the members of the Republican National Committee from any state shall not be in agreement in the casting of votes hereunder, the votes of such state shall be divided equally, including fractional votes, among the members of the Republican National Committee present or voting by proxy.
(d) No candidate shall be chosen to fill any such vacancy except upon receiving a majority of the votes entitled to be cast in the election.

Problém je už v celém názvu a konceptu pravidla č. 9. "Vacancy" znamená "volné místo", které v současné době evidentně neexistuje. Pozice kandidáta je obsazena. Možností je nicméně písmeno a), pod kterým se uvádí, že ústředí republikánů může vybrat nového kandidáta, pokud k uvolnění místa kandidáta dojde "smrtí, odstoupením nebo jinak" ("otherwise"). Je tedy otázka, jestli slovo "otherwise" nedává republikánům jistý prostor, vždyť jistě existuje řada situací, kdy by kandidát nezemřel a nechtěl odstoupit, ale zároveň by evidentně jako kandidát dál vystupovat nemohl.

Těžko říct. Každopádně právníci republikánů prý dospěli k závěru, že zatím Trumpa nahradit nelze. Je to ale samozřejmě hlavně politika, i když výsledkem vynucené výměny Trumpa by soudní spor zřejmě byl. Více např. zde.

Obrázek: www.donaldjtrump.com


2 komentáře:

Edmund řekl(a)...

Domnívám se, že "otherwise" sice dává jistý prostor, nicméně nikoliv v současné situaci. Umím si představit, že se místo kandidáta uvolní vedle smrti či odstoupení třeba také tím, že kandidát upadne do komatu, stane se nezvěstným či se u něj projeví vážná a trvalá duševní choroba, která mu brání v normálním životě. Prostě kandidat se reálně nemůže účastnit kampaně a velmi pravděpodobně by se nemohl ujmout v případě zvolení funkce. Nic takového v Trumpově případě nenastalo.

Patrik Šebesta řekl(a)...

Pár dnů před volbami je spíše otázka, zda nenahradit Clinton... protože FBI...
Ale vážně, dle mého by bylo nejlogičtější nahradit kandidáta jeho spolukandidátem, tj. kandidátem na vicepresidenta.