Encyklopedie Jiného práva: Právní onanismus
I. Úvod do právního onanismu
Právní onanismus je progresivní právní směr, který navazuje na závěry právního realismu a vymezuje se proti právnímu idealismu, případně minimalismu. Mezi jeho vůdčí myšlenky patří fruktifikace klientské akvizice a zvyšování dojivosti. Navenek se realizuje zejména v jevové stránce bytnění: právních klauzulí, juristického ega a legalistického myšlení (tzv. onanistická triáda).
Právní onanismus představuje antitezi k tolik kritizovanému útěku ekonomů před právníky. (Srov. Stráský, J.: Stehlík, Junek, Procházka a běhy do Prčic; viz též související útěk ekonomů před ekonomy, jakož i splátkami úvěru.) Právo ekonomy konečně doběhlo. Právní onanisté učinili závěr, že prostá, již v základu uzavřená obchodní dohoda je jednoduchá jen zdánlivě a ve skutečnosti představuje vysoce komplikovaný jev, adekvátně zachytitelný na ne méně než 150 stranách textu (viz např. dokument dohoda_jasna_ver0178_rev351[alpha3.0-prefinal].docx). Nezřídka, zpravidla tak během druhé pětiletky výroby transakční dokumentace, se ovšem zjistí, že náležité vyjádření dohody v konečném čase, s konečnými zdroji a s jen jedněmi nervy není možné vůbec, což vede ke zdárnému ukončení obchodního případu, v souladu se zásadou primátu práva nad vším. K uvedenému srov. Profesionální deal-breaking. 666 tipů. Hyena Publishing, 2009.
II. Právní onanismus v praxi
Význačným oborem právního onanismu – úspěšně pronikajícího též do sektoru SME (malých a středních podniků) – je, jak výše uvedeno, transakční praxe. Zde skutečný mistr hned v úvodu utvrdí důvěru mezi obchodními partnery takovou první verzí smlouvy, že ji svéprávná protistrana nemůže podepsat (viz hesla „výchozí bod pro vyjednávání“ a „past jak na mamuta“). Stejně tak dokáže přesvědčivě zdůvodnit, proč i prodej činžovního domu vhodno podložit stostránkovou smlouvou s třiceti stranami definic, s řadou důmyslných technických pravidel („pro vyloučení jakýchkoli pochybností strany výslovně uvádí, že nadpisy v této smlouvě nejsou součástí této smlouvy a slouží pouze k usnadnění jejího čtení“), s převzetím smluvních vzorů z oblasti common law a s natolik složitým předivem smluvních klauzulí, že do něj lze schovat 50 ďáblů. Právní onanista naštěstí všemu hluboce rozumí – což by Vás mělo uklidnit, protože to s Vámi myslí dobře. A pokud snad ne, vše se nepochybně vyjasní v průběhu přípravy 77. smluvní verze.
Právní onanismus se zdárně rozmáhá též v litigační praxi, kde nabývá jistých specifických rysů – konkrétně rysů podání, která přesahují 50 stran a náležitě dodržují principy totální rekapitulace spisu a dále permutace již řečeného, permutace řečeného již, již permutace řečeného, již řečeného permutace, řečeného permutace již, jakož i řečeného již permutace. Pro vyloučení jakýchkoli pochybností jsou navíc taková podání doprovázena podáními dalšími, které náležitě rozvádí, exemplifikují a explikují již řečené.
Bylo by chybou pouštět ze zřetele oblast práva veřejného. Je obecně přijímáno, že dobrým státem může být jen stát právní, tedy ten, v němž se dodržují zákony. Z toho logicky plyne potřeba neustále vydávat zákony další, aby jich občané mohli dodržovat čím dál více a činili tak stát lepším a lepším.
III. Právní onanismus jako právní a interdisciplinární jev
Nelze popřít, že právní onanismus je především jevem právním. Přesně, s univerzální platností a vysoce informativně jej vymezuje moderní poúnorová teorie práva, která postihla celé generace československých právníků: „Právní onanismus je právní směr vymezený svými subjekty, svým objektem a svým obsahem. Subjekty se rozumí právní onanovatelé, objektem právní onanování a obsahem poměry, které v souvislosti s právním onanismem vznikají.“ (Boguszak, J. Terorie práva. Osoby s hlubším zájmem o téma může zaujmout série statí, které adresují složitou teoretickou problematiku, zda mezi prvky právního onanismu zařazujeme též trvání a sílu.)
K pochopení zkoumaného jevu rovněž významně přispívá LO&E (ekonomická analýza právního onanismu), především svou neoklasickou interpretací, že míra právního onanismu narůstá až do bodu individuálního optima, v němž se mezní užitek z dodatečné hodiny právního onanování (získaný zejména transferem od klientů, ať už protistrany nebo vlastních) vyrovná nákladům, které jsou pro právně onanujícího s dodatečnou hodinou této aktivity spojeny.
K právnímu onanismu mají dále co říci sociologie, makroekonomie a demografie. Ty jsou ve svém výzkumu teprve na počátku, avšak již nyní dospěly k podstatným výsledkům, reprezentovaným soustavou rovnic lejstr(t) = a×e^(byrok(t))/(N(byrok(t/2),σ)) a byrok(t)=∫_(p=0..t)〖b^cp f(lejstr(t))dp〗, kde hledaná funkce byrok značí počet právníků v čase a funkce lejstr objem právních dokumentů. Po kalibraci lze z těchto rovnic dovodit následující dynamiku: narůstající počet právníků vede k růstu výroby právních dokumentů, ten zase odůvodňuje vyšší počet právníků a ti pak vyrobí ještě více právních memorand, analýz, předpisů a jiných svěžích prací. Studie vědců tak prokázaly, že v roce 2050 by 17020 právníků mělo vyprodukovat 1080 stran právních dokumentů. Je hodné pozornosti, že první z uvedených čísel odpovídá předpokládanému počtu černých děr, druhé pak počtu atomů ve vesmíru.
IV. Místo závěru: Právní onanismus včera, dnes a zítra
Co uvést závěrem? Přinejmenším tolik, že právní onanismus představuje čím dál populárnější právní disciplínu, jež nepřestává fascinovat sociology, politology, ekonomy a numismatiky. Navíc, právní onanismus neustrnul v historickém vývoji, nýbrž dialekticky překonal citovaný klasikův výrok. Právní onanismus se tak již za svůj právní onanismus nestydí; naopak, hrdě se k němu hlásí. Ba co více: v boji za juridizaci všehomíra otevřeně třímá prapor, na němž nese svůj znak [legal-onanism.jpg]. Právní onanismus vítězí!