středa 14. března 2018

Čtvrté narozeniny "práva být zapomenut"

Blíží se čtvrté narozeniny rozsudku Soudního dvora EU v kauze Google Spain a také "práva být zapomenut", resp. i cenzurního procesu, v jehož rámci společnost Google v Evropě maže z výsledků hledání některé informace, a to na základě žádostí jednotlivců. V roce 2015 jsem k prvnímu výročí rozsudku SDEU upozornil na některé statistiky, které Google k "právu být zapomenut" zveřejňuje. Letos v únoru Google zveřejnil novou Transparency Report, kde shrnuje údaje o promazávání evropského internetu za poslední 4 roky.

V rámci Transparency Report (spíše zde) a odborného článku je možné vidět spoustu shrnujících grafů ohledně výmazů - kdo o ně žádá, jakých webů se týká, o jaké informace se jedná, atd. Vše rozdělené podle jednotlivých zemí nebo celkově. Grafy a tabulky jsou krásné, ale informace jsou rozděleny do poměrně širokých kategorií, takže je potřeba to studovat celkem detailně, aby si člověk udělal nějaký obrázek.

Nicméně, například kategorie mazaných odkazů jsou dle jejich obsahu tyto:
  • Crime: Page content references the requester in connection with crimes. For example, content may relate to the requester’s conviction, witness testimony or victim status.
  • Name not found: No reference to the requester's name can be found in the content page at the the provided URL. However, the individual’s name may appear in the URL.
  • Insufficient information: Page content was not categorised because Google required more information to process the request. For example, the requester supplied an incomplete URL or did not provide a reason for requesting a URL be delisted.
  • Miscellaneous: Page content does not fit into any of the other content categories.
  • Personal information: Page content contains the requester's personal address, residence or other contact information; images and/or videos of the individual; or other types of non-sensitive personal information.
  • Political: Page content contains criticism of a requester's political or government activities, or information that is relevant to the individual’s public political history, platform or profile.
  • Professional information: Page content contains a requester's work address, contact information or general information about their business activities.
  • Professional wrongdoing: Page content references a criminal or court activity—crimes, acquittals or exonerations—specifically in relation to a professional role.
  • Self authored: Requester authored all or some of the page content.
  • Sensitive personal information: The page content mentions the requester's medical status, sexual orientation, creed, ethnicity or political affiliation.
Nejzajímavější se mi zdají dva výsledky. Jednak to, že v ČR je nejčastěji žádáno smazání odkazu na informaci o zaměstnání ("Professional information"), což je rozdílné oproti některým jiným zemím nebo celkovým datům. Druhou věcí je, že v ČR chtějí lidé nejčastěji smazat odkazy na web BLESK.CZ.


Žádné komentáře: