středa 22. března 2017

Konference ČSESP & MZV 2017: Krize liberální demokracie

Vážení čtenáři Jiného práva,

rádi bychom Vás pozvali na tradiční konferenci, kterou každoročně pořádá Česká společnost pro evropské a srovnávací právo společně s Ministerstvem zahraničních věcí ČR. Letošní konference se uskuteční v pátek 21. dubna a bude se nést ve znamení tématu "Krize liberální demokracie v Evropě?"

Konferenci zahájí Martin Smolek, náměstek ministra zahraničních věcí a dlouholetý zástupce ČR před Soudním dvorem EU. Následně zazní příspěvek ve stylu "keynote lecture", který přednese Petr Pithart, bývalý předseda vlády v časech československé federace a dlouholetý senátor Parlamentu ČR.

V prvním panelu si budeme klást otázku, zda je evropská liberální demokracie v krizi. Podíváme se na krizi liberální demokracie v Maďarsku (Marek Antoš, PF UK) a v Polsku (Jan Wintr, PF UK), zamyslíme se nad tím, zda příčinou krize liberální demokracie nemůže být samotná Evropská unie (Jan Komárek, LSE) a jaký je vliv vnějších aktérů na vývoj liberální demokracie v Evropě (Vít Beneš, IMV). Komentáře k tématu přednesou Pavel Molek (NSS) a Michael Žantovský (KVH), diskusi bude moderovat Miluše Kindlová (PF UK).

Druhý panel se bude věnovat tématu uprchlické krize a krize bezpečnosti. Budeme se ptát, jak (ne)lze v kontextu liberální demokracie omezovat práva uprchlíků (Věra Honusková, PF UK), jak ubránit Evropu před nepřáteli liberální demokracie (Otakar Foltýn, GŠ AČR) a zda je islám slučitelný s liberální demokracií (Zora Hesová, FF UK). Komentovat budou Jan Grinc (PF UK) a Petr Agha (AV ČR), moderátorem diskuse bude Martin Kopa (PF UP).

Ve třetím panelu se zaměříme na nástroje obrany liberální demokracie v Evropě. Nejdříve se seznámíme s režimem čl. 7 SEU a s možnostmi jeho uplatnění (Robert Zbíral, PF MU) a pak nahlédneme do praxe. Podíváme se na mechanismy obrany "rule of law", které má k dispozici Evropská komise (Eva Kružíková, EK) a Rada Evropské unie (Tomáš Buchta, MZV SR) a srovnáme je s mechanismy Rady Evropy, resp. Benátské komise (Kateřina Šimáčková, ÚS). Diskusi otevře Hana Pešková (MZV) a David Kosař (PF MU), moderovat bude Zuzana Vikarská (PF MU).

Konferenci uzavřeme čtvrtým, diskusním panelem (kterému již tradičně říkáme "katovna"), ve kterém bude prostor vrátit se ke všem tématům dne. V katovně vystoupí Eliška Wagnerová (Senát PČR), Jiří Zemánek (ÚS), Jan Kysela (PF UK) a Michal Bobek (SD EU), moderátorem bude Jan Passer (SD EU). 

Pro účast na konferenci je nutné se registrovat nejpozději do 10. dubna 2017, přičemž členové ČSESP mají přednost před ostatními zájemci. Registrační formulář i podrobný program konference naleznete na webu ČSESP. V případě jakýchkoli dotazů nás můžete kontaktovat emailem (info[at]csesp.cz).

Budeme se těšit na Vaši účast a na bohatou diskusi.

Žádné komentáře: