27 ledna 2017

Právnické Max Planck instituty

Jelikož toho času pobývám v Lucemburku na Max Planck institutu („Max Planckově institutu“, „Max-Planckově institutu“, „Institutu Maxe Plancka“?), uvědomil jsem si, že mezi českými právníky není o tomto typu akademické instituce příliš velké povědomí. Ve stručnosti jej proto přiblížím.

Společnost Maxe Plancka pro rozvoj vědy (Max-Planck-Gesellschaft zur Förderung der Wissenschaften) zastřešuje více než osm desítek institutů zabývajících se základním výzkumem napříč různými vědními obory. Většina z nich se nachází v Německu; několik málo jich však můžeme nalézt také v jiných zemích.

Max Planck instituty náleží k naprosté špičce světové vědy. Jejich výzkumníkům bylo uděleno třiatřicet Nobelových cen. V poslední době se pak podílely například na detekci gravitačních vln nebo na přistání sondy na kometě Čurjumov-Gerasimenko.

Jedenáct z těchto institutů dohromady tvoří „Max Planck Law“, což je fórum pro kooperaci výzkumu v oblasti práva. Jedná se o následující instituty:

- Max Planck Institute for Comparative and International Private Law, Hamburk
- Max Planck Institute for Comparative Public Law and International Law, Heidelberg
- Max Planck Institute for European Legal History, Frankfurt nad Mohanem
- Max Planck Institute for Foreign and International Criminal Law, Freiburg
- Max Planck Institute for Innovation and Competition, Mnichov
- Max Planck Institute for Research on Collective Goods, Bonn
- Max Planck Institute for Social Anthropology, Halle nad Sálou
- Max Planck Institute for Social Law and Social Policy, Mnichov
- Max Planck Institute for Tax Law and Public Finance, Mnichov
- Max Planck Institute for the Study of Religious and Ethnic Diversity, Göttingen
- Max Planck Institute Luxembourg for International, European and Regulatory Procedural Law, Lucemburk

2 komentáře:

Jakub Drapal řekl(a)...

A víš podle čeho byly utvořené zrovna tyto? Proč je např. speciální na daně či nábožensetví, ale nikoli na životní prostředí, sociální práva apod.?

Jan Broulík řekl(a)...

Nejsem si jistý a budu se snažit o tom zjistit víc. Ale nejspíš v tom budou hrát roli následující dva faktory. Za prvé se MP instituty vytvářejí okolo těch nejlepších z nejlepších. Každý institut (nebo spíš jeho department) je tak šitý na míru nějakému věhlasnému badateli (tzv. Harnackův princip). Dříve to snad prý bylo dokonce tak, že s koncem kariéry takového badatele končil i institut/department. Za druhé půjde o otázku peněz. Instituty jsou financovány z různých zdrojů (spolkový ropočet, zemské rozpočty, dary...). Takže asi záleží na tom, jak moc je určitý obor šikovný v získávání financování.