A zase poněkud jiné právo, tentokrát právo islámské
Jakkoliv to zatím nebylo na tomto blogu zvykem, dovolím si prolomit zažité tradice a jmenovitě přivítat nového guestbloggera na měsíc leden. Je jím Eliška Německá, která se specializuje na islámské právo. Eliška je v současnosti v Egyptě, a příspěvky týkající se islámského světa tak bude posílat vskutku ze země k tomuto tématu nejpovolanější. Dovolím si na úvod našeho "islámského" měsíce pár postřehů z mého vlastního krátkého studia islámského práva ve školním roce 2001/2 v Michiganu.
Když jsem začal studovat v Michiganu právo, vybral jsem si 3. září 2001 jako jeden z předmětů též islámské právo, abych si zajistil co největší pestrost studovaných předmětů. Už o osm dní později se z našeho předmětu Islamic Law stal předmět zcela nejsledovanější, a když jsme zahajovali hodinu 13. září 2001, tedy dva dny po dni D, navštívil nás sám děkan fakulty, zpola aby dokázal, že ten předmět přese všechno uznává, zpola aby nás chránil vlastním tělem před možnými ataky spolužáků (které samozřejmě nepřišly).
Na studiu předmětu, který mne (jako ostatně všechny ostatní předměty v USA) zaujal, mne nejvíce upoutala dogmatičnost, s níž se k výuce práva (šariá) přistupuje, a které se zcela nedokázal vyhnout ani náš profesor Jackson, absolvent káhirské univerzity Al-Azhar (trochu mi to připomenulo kritiku prof. Cepla na adresu českého právnického vzdělání, podle něhož se naše fakulty ve svém stylu trochu podobají studiu koránu v pákistánských madrásách). Neuvěřitelný prostor se věnuje historii - zlatému věku islámské civilizace, a to i těm otázkám, které jsou přece jen i v dnešním islámském právu passé (třeba otroctví). Naopak o současné podobě islámského práva jsem se toho dozvěděl pohříchu velmi málo (což jsem si aspoň vyvážil tím, že jsem jako závěrečnou práci na daný předmět udělal srovnávací analýzu významu islámského práva v soudobých ústavách států severní Afriky a středního východu). Jsem tedy zvědav a těším se na Eliščiny příspěvky.