sobota 4. listopadu 2017

Odsouzení bez důkazů: Je doživotní zákaz účasti na olympijských hrách pro ruské běžce na lyžích Legkova a Bělova legálním trestem za údajný doping?

Ve středu 1. listopadu 2017 vynesla Disciplinární komise Mezinárodní olympijského výboru jedno z nejpřísnějších a zároveň nejkontroverznějších rozhodnutí v historii boje proti dopingu ve sportu. Na základě obvinění z údajné manipulace s odebranými vzorky a užívání zakázaných látek při XXII. zimních olympijskách hrách 2014 v Soči diskvalifikovala komise ruské běžce na lyžích Alexandra Legkova a Jevgenije Bělova ze všech soutěží v rámci těchto olympijských her. A co víc, oba sportovci byli doživotně vyloučeni z olympijských her, kterých už se nikdy nezúčastní ani jako sportovci ani v jakékoli jiné pozici. Nepřesvědčivé důkazy a stručnost odůvodnění rozhodnutí komise však vyvolávají mnoho otazníků a dávají oběma ruským běžcům na lyžích naději při odvolání k Arbitrážnímu soudu pro sport. 

Alexander Legkov i Jevgenij Bělov již od loňského prosince nezávodí, jelikož byli prozatímně suspendování Mezinárodní lyžařskou federací (FIS) na základě zprávy nezávislé vyšetřovací komise Světové antidopingové agentury (WADA). Tento trest později potvrdil i Arbitrážní soud pro sport (CAS), který však uvedl, že oběma lyžařům by mělo být umožněno závodit, pokud FIS do konce října nenajde konkrétní důkazy prokazující jejich individuální vinu. Mezinárodní olympijský výbor (MOV) mezitím zřídil vlastní vyšetřovací komisi, na základě jejíž zprávy Disciplinární komise MOV vynesla doživotní trest. Oba běžci na lyžích budou vymazáni z výsledkových listin ZOH 2014 v Soči a k tomu se již nikdy nesmí zúčastnit olympijských her, a to v žádné roli. Stručná rozhodnutí disciplinární komise jsou dostupná zde a zde.

Co k rozhodnutím vedlo? Zpráva nezávislé vyšetřovací komise WADA pod vedením kanadského právníka Richarda McLarena, která poukazuje na to, že při ZOH 2014 údajně docházelo k nepovoleným manipulacím se vzorky ruských sportovců. Legkov byl navíc obviněn z užití anabolických steroidů. Na základě této zprávy zahájil MOV disciplinární řízení s 28 ruskými sportovci a Legkov a Bělov jsou prvními z nich, kteří byli skutečně potrestáni. Rozhodnutí ohledně dalších sportovců se očekávají v průběhu listopadu letošního roku, přičemž v prosinci 2018 by měl Výkonný výbor MOV rozhodnout o osudu Ruska jako takového a případné účasti země na ZOH 2018 v jihokorejském Pchjongčchangu. 

Při čtení obou rozhodnutí a doprovodných tiskových prohlášení MOV si kladu mnohé otázky, které se týkají především důkazů, na základě kterých byli oba Rusové potrestáni. Alexander Legkov byl v období od 1. ledna 2014 do 5. února 2014, tedy před ZOH 2014, třináctkrát testován, z toho dvanáckrát byly jeho vzorky analyzovány v laboratořích akreditovaných WADA mimo Rusko. A výsledek? Vždy negativní. Legkov byl testován dvakrát i během samotných her a ani tehdy nebyly v jeho vzorcích nalezeny žádné zakázané látky. 

Richard McLaren ve své zprávě tvrdí, že při ZOH 2014 v Soči docházelo k systematické manipulaci se vzorky ruských sportovců. Zároveň však zpráva neobsahuje žádné závěry a důkazy ohledně provinění konkrétních sportovců, včetně Legkova a Bělova. Pouze uvádí, že u 22 % vzorků existuje silné podezření na manipulaci. Při slyšení před Disciplinární komisí MOV předvolaní znalci prohlásili, že neexistují žádné konkrétní důkazy, které by poukazovaly na manipulaci s testy těchto dvou sportovců. Na základě čeho tedy Disciplinární komise MOV vynesla takto přísný trest? Obě rozhodnutí o konkrétních důkazech mlčí, přičemž tiskové prohlášení odkazuje na zachování mlčenlivosti a ochrany soukromí sportovců. 

Potrestala-li Disciplinární komise MOV oba Rusy bez konkrétních důkazů o jejich vině, zašla při svém rozhodnutí velmi daleko, možná i za hranu. Takové rozhodnutí by odporovalo existujících rozhodčím nálezům CAS, které volají po specifikaci konkrétních důkazů individuálního zavinění při udílení konečných trestů. Alexander Legkov i Ruský olympijský výbor již avizovali, že se proti rozhodnutí odvolají ke CAS. A podle mého názoru mají reálnou šanci na úspěch. CAS již několikrát ukázal, že neváhá tvrdě trestat sportovce za porušení antidopingových pravidel, ale že zároveň ctí presumci neviny a snaží se, aby se z boje proti dopingu nestalo kladivo na čarodějnice. Času však moc nezbývá, do zahájení ZOH 2018 zbývá 96 dní.

(Názor vyjádřený v tomto příspěvku je čistě můj osobní a nepředstavuje ani žádným způsobem nereflektuje názor Českého olympijského výboru).


2 komentáře:

Jan Exner řekl(a)...

https://www.insidethegames.biz/articles/1057686/exclusive-olympic-figure-skating-champion-cleared-of-doping-charge-by-ioc-but-four-russian-skiers-disqualified

Ondrej Pivarči řekl(a)...

"tiskové prohlášení odkazuje na zachování mlčenlivosti a ochrany soukromí sportovců" - čo by Legkov a Belov nemali mať v prípade, že sú nevinní, problém zmiesť zo stola, keďže tak mlčanlivosť, ako aj osobné súkromie sú sféry, kde je rozhodujúcim najmä ich prejav vôle, resp. ich vôľa ohraničiť tieto sféry ...


"Alexander Legkov byl v období od 1. ledna 2014 do 5. února 2014, tedy před ZOH 2014, třináctkrát testován, z toho dvanáckrát byly jeho vzorky analyzovány v laboratořích akreditovaných WADA mimo Rusko. A výsledek? Vždy negativní. Legkov byl testován dvakrát i během samotných her a ani tehdy nebyly v jeho vzorcích nalezeny žádné zakázané látky." - toto bolo zo strany DK MOV ako vyhodnotené?