Jakub Drápal: Filmy o právnících
Na úvod je dobré položit si otázku, proč se filmy o právnících vůbec zabývat. Z několika důvodů: Lze z nich vyčíst, jaký náhled má odborná veřejnost na charakterové vlastnosti právníka. Dává tak odpověď na to, které jednání právníka je kolegy považováno za akceptovatelné a které naopak není. Ukazují, které charakterové vlastnosti má mít ideální/dobrý právník podle uznávaných právníků. Upozorňují na etická či morální dilemata, se kterými v praxi přicházejí do styku – jinak by je praktikující právníci neuznávali. Přestože s některými závěry divák souhlasit nemusí, je důležité vědět, co si myslí ostatní. Pokud má čtenář blíže k idealismu, pak mu budou blízké důvody, že filmy o právnících někdy zrcadlí naše nejhlubší touhy, ukazují nám, že práce právníka má smysl a že postavit se na straně spravedlnosti proti zlu má cenu, i když třeba nakonec nevyhraje.
Další důvody rozebírá zejména James Elkins ve své práci Reading/Teaching Lawyer Films ELKINS, James R. Reading/Teaching Lawyer Films, Vt. L. Rev. 2003-2004, roč. 28, s. 813-879).
Právo a film se v uplynulých desetiletích stalo jedním z předmětů, který je vyučován na několika nejlepších fakultách na západě a v poslední době se pojetí právo a filmu pomalu dostává i do Čech. Na brněnské fakultě je vyučován předmět Právní dějiny a film, v nakladatelství Muni loni vyšla kniha Martina Škopa Právo a vášeň, jejíž část je věnována právě hnutí Právo a film. Na pražské fakultě bude od zimního semestru vyučován předmět Právo a film a v rámci projektu Právo pro praxi, ve spolupráci s Common Law Society, budou promítány během akademického roku nejlepší právní filmy. Které to tedy jsou?
Je možné porovnávat různé zahraniční žebříčky filmů, ptát se studentů, praktiků a vyučujících nebo porovnávat filmy podle ocenění. Přesto, že jsem toto udělal, finální výběr je nakonec vždy subjektivní. Předkládám proto několik, dle mého názoru, nejlepších filmů a poté několik dalších, které také mají dobrou úroveň.
Na pomyslný piedestal bych postavil trojici čítající 12 rozhněvaných mužů, Jako zabít ptáčka a Ex offo. První zmíněný je označován za nejlepší právnický film – přestože v něm nevystupuje ani jeden právník a přibližovat jeho děj snad není potřeba. Zajímavostí je, že Jiří Voskovec v něm ztvárnil postavu přistěhovalce z Evropy. Advokát v druhém zmíněném filmu je naopak prototypem amerického právníka, který se dle některých stal dokonce lidovým hrdinou. Co je tolik přitažlivého na postavě Attica Finche? Dokázal se postavit zlu, tak jak jej chápal, bojoval za spravedlnost a plně odvedl svoji práci – přestože v závěru nevyhrál. Nejen v tomto aspektu se děj blíží příběhu jediného českého filmu v první trojici. Advokát JUDr. KamillResler, byl ustanoven za obhájce K. H. Franka z úřední povinnosti v roce 1946. Svoji obhajovací řeč, jejíž originál je uložen v Národním památníku písemnictví, zakončil slovy: „Poslušen zákonů své země a zákonů svého stavu činím návrh: Rač zprostiti obžalovaného obvinění...“ Zajímavé na posledních dvou zmíněných filmech je, že oba hlavní hrdinové řeší, nakolik vystaví svoje rodiny důsledkům procesů, na kterých se podílí.
Mezi další povedené filmy patří lehce protáhlý Norimberský proces (1961). Je lepší podílet se na menším zle s cílem zabránit většímu zlu? Americký soudce odpovídá souzenému nacistickému soudci jednoznačně: „Ty miliony obětí, já netušil, že to dojde tak daleko, to mi prosím věřte, to mi musíte věřit.“ – „Doktore Janningu, tak daleko to došlo v tu chvíli, kdy jste odsoudil člověka, o kterém jste věděl, že je nevinen.“ Ve filmu Gideon´s Trumpet může být pro řadu advokátů lákavá skutečnost, že díky zásahu místního „malého“ advokáta lze pozitivně ovlivnit zbytek života jednotlivce. Předkládá nám ale i druhou stranu té stejné karty – kolik odsouzených je skutečně vinných a kolik z nich je ve vězení kvůli neschopnosti či nepřítomnosti advokáta? Podobným tématem se zabývá film Ve jménu Otce, ve kterém je za bombový útok v Británii uvězněna rodina nevinných Irů, které po více než dekádě dostane z vězení ven mladá právnička. Má být pro uspokojení veřejného mínění zavřeno několik jedinců do vězení? Příbuzný motiv zpracovává nejlépe hodnocený film na www.csfd.cz Vykoupení z věznice Shawshank. A i když člověk udělá vše, co může, boj proti zlu nemusí být úspěšný, jak ukazuje dokument o veliteli sil OSN ve Rwandě – Poslední spravedlivý. Další filmy, které stojí za zmínku jsou …a spravedlnost pro všechny s Al Pacinem v hlavní roli a film pouze o právu Hot coffee, který se zabývá známým případem polití se kávou u McDonald´s. Pokud máte dojem po zhlédnutí, že když jste poprvé o této kauze slyšeli, byla líčena trochu jinak, nejste sami. V amerických žebříčcích se dále často objevují na vyšších místech filmy The Verdict, Inherit the Wind, Philadelphia a Witness for the Prosecution. Seřazenou sbírku 25ti nejlepších uvádí žebříčekAmerické advokátní komory, sestavený z odpovědí respektovaných právníků napříč Státy.
Filmy o právu (nikoli o právnících) se dají dělit do několika kategorií, např. podle právních odvětví. Tak v oblasti MPV se mezi nejlepší řadí filmy Země nikoho, The Whistleblower a Poslední spravedlivý. Do oblasti odškodnění za škodu a životního prostředí patří A Civil Action a oblastí důvěryhodností svědků se zabývá např. film Rašamon od Akiry Kurosawy. Mnohé další, které mohou být využity v nejrůznějších právních oborech, představuje sborník Právo v umění a umění v právu z konference olomouckých debat mladých právníků 2011. Je v něm vykládána nutná obrana na příkladu Bruce Willise, odlišení směny a výměny bytu ve filmu Kulový blesk, difamující volební kampaň ve Springfieldu a mnohé další.
Byla by ale škoda omezovat se pouze na filmy české či anglo-americké výroby. Můžeme tak uvést film italské produkce Giovanni Falcone či zpracování literárních děl Zločin a trest (1970) a Soudce a jeho kat.
Je zde zmíněno množství filmů. Některé další, které tu zmíněny měly být, tu zmíněny nejsou. Jistě existují např. výborné francouzské filmy – znáte-li některé, přidejte je prosím do komentáře.
Konečně samostatnou kategorií jsou filmy, které se odehrávají v budově pražské právnické fakulty. Sahajíod klipu skupiny Lucie přesrozverné slečny se samopaly, Jacka Rozparovače a From Hell po švarného Daniela Landu v nacistické uniformě v chystaném dokumentárním seriálu ČT.