pondělí 27. srpna 2012

Chillin' Competition on On patent suits, lawyers’ suits and Suits

Na Chilling Competition napsal Alfonso Lamadrid moc pěkný post nazvaný On patent suits, lawyers suits and suits v reakci nedávno medializovaný vývoj ve sporu mezi Apple a Samsung. Myslím, že je zajímavý a zábavný, zejm. pokud se přečtou i v něm uvedené odkazy, včetně např. odkazu na článek popisující názor Richarda Posnera na spory o patenty obecně nebo na bližší popis úvah poroty, ale i další odkazy, které s daným sporem již nesouvisí - včetně "módních" aspektů právní profese. Proto se o odkaz na daný post s Vámi tímto rád podělím, a to zejm. za situace, kdy mi dost názorů (či jen náznaků) v daném postu uvedených  (včetně otázky smysluplnosti daných sporů, resp. příslušné právní úpravy vůbec; smysluplnosti porotního systému u takto technických otázek atp.) konvenuje.

2 komentáře:

Anonymní řekl(a)...

Proč se nikdo ještě nepozastavil nad tím, že přeceňování moderních (a módních) práv a zejména pak práva duševního vlastnictví, vede k situaci, kdy selhává to, co z nás dělá samozvané pány tvorstva - kolektivní vědomí. Vsadím se, že kdyby teprve dnes někdo vynalezl kulatou obruč, hned by si ji zaregistroval a zbytek světa by měl holt smůlu a dokud by někdo nevynalezl vznášedla, vyráběla by auta pouze ona společnost s patentem na kola. Promiňte tento argument ad abusrdum, ale přesně tímto směrem se dnes šineme. Místo toho, abychom ty nejlepší věci vzali a začali používat jako přirozený vývoj a zlepšení života společnosti, budeme se v rámci jednoho století a pomíjívého pocitu zcela nesmyslně hádat jestli ten nebo ten se má mít v příštích 10 letech lépe (čti vydělá víc miliónů). Sami tak zpomalujeme svůj vývoj!

Neříkám, že kopírovat a krást je správné. Říkám, že je třeba neomezovat společnost ve věcech, jako je např. tvar tabletu (který mimochodem v podobné podobě představil Microsoft už před 15 lety), či některé jiné vynálezy.

Kdo nesouhlasí, ať dál žije ve světě, kdy má téměř každý mobilní telefon jiné zapojení do nabíječky. Všichni si umí poradit, ale nikdo neporadí druhému. Pomalu ale jistě se dostává na Lockovské člověk člověku vlkem.

Anonymní řekl(a)...

Předně chci říci, že s Vámi souhlasím. Dále jen upřesním, že onen "člověk člověku vlkem" je Leviathan od T. Hobbese.

Adam Juřica