Pokud jste se rozhodli
vydat se na dobrodružnou cestu psaní doktorské dizertace, ocitáte se
v rizikové zóně, v níž každou chvíli může zaznít variace na otázku:
„A jakou metodologii na to používáš?“ Někteří
místo odpovědi zalapají po dechu, ti otrlejší možná začnou z paty tahat
termíny jako analýza, dedukce nebo komparace a možná se najdou i tací, kteří
ledabyle prohodí zcela samozřejmou odpověď: „Sednu a píšu.“ Je nepochybné a smutné zároveň, že ani
v jednom případě se tazatel vlastně nic nedozví. Proč k tomu však často dochází? Proč na
otázky stran metodologie našeho výzkumu vlastně vůbec nejsme připraveni? Proč
možná ani netušíme, co si pod pojmem metodologie máme představit? Nechci se
pídit po skutečných příčinách tohoto neblahého stavu, ale zdá se mi vhodné,
abychom proti nic neříkajícím reakcím začali zlehka bojovat alespoň tím, že o
metodologii v právním výzkumu budeme diskutovat.
ZAPOMEŇTE NA TO, ŽE PRÁVO JE „SOUBOREM PLATNÝCH PRÁVNÍCH NOREM“. SKUTEČNÉ PRÁVO JE JINÝ SVĚT: JE TO INTELEKTUÁLNÍ VÝZVA, KONTEXT, ZÁBAVA, UMĚNÍ, POSLÁNÍ, ŽIVOT... TENTO BLOG PŘINÁŠÍ NOVINKY A NÁHODNÉ POSTŘEHY ZE SVĚTA JINÉHO PRÁVA.
28 října 2015
27 října 2015
Nabídka stáže v Kanceláři vládního zmocněnce pro zastupování ČR před Soudním dvorem (Odbor komunitárního práva Ministerstva zahraničních věcí)
Odbor komunitárního práva MZV ČR (OKP) nabízí studentům právnických fakult stáže v rámci Kanceláře vládního zmocněnce pro zastupování ČR před Soudním dvorem EU.
12 října 2015
Its name is SPECTRE
Ernst Stavro Blofeld, nejslavnější padouch a protivník Jamese Bonda, a stejně tak i jeho zločinecká organizace SPECTRE, chybí ve světě agenta 007 už více než 40 let. O autorská práva k této části bondovského světa se totiž od šedesátých let soudili tvůrce Bonda Ian Fleming a jeho spolupracovník/scénárista Kevin McClory. Nakonec z toho byl nekonečný spor, který pravidelně ústil v dlouhé soudní tahanice ve Velké Británii a USA.
Spory se nicméně po padesáti letech podařilo urovnat v roce 2013, čehož výsledkem je blížící se film SPECTRE s Danielem Craigem, ve kterém hlavní roli hraje zločinecká organizace stejného jména a ústředního padoucha ztvárnil charizmatický Christopher Waltz. Proč je ale u Waltzovy role uvedeno “Franz Oberhauser” a ne Blofeld?
11 října 2015
Vítězslav Němčák: Jiné právo školské a vysokoškolské
Správní rozhodnutí se většinou opírá o zákon, podzákonné předpisy, správní praxi a sem tam nějakou tu judikaturu. Uvědomělí autoři se v rozhodnutí někdy, je-li to třeba, opřou o právní zásadu. Školské právo je však jiné.
09 října 2015
Centrum pro lidská práva a demokratizaci hledá stážisty/stážistky
Centrum pro lidská práva a demokratizaci hledá stážisty a stážistky pro pravidelné psaní textů do Bulletinu o lidských právech, řešení grantových projektů, práci na provozu Centra, přípravu policy paperů a seminářů, atd. Deadline pro zaslání přihlášek je 22. října 2015.
02 října 2015
Právnická povídka 2016 (PrF MU)
Zdá se Vám, že všechny problémy práva nelze vyjádřit pouze paragrafy a obvyklými právnickými texty? Máte literární talent? Pak neváhejte a zúčastněte se soutěže o nejlepší právnickou povídku, fejeton či báseň, kterou pořádá Katedra právní teorie PrF MU.