Výběrové řízení se týká obsazení dvou míst asistentů/tek soudců, kteří budou vykonávat svoji funkci pro soudce rozhodující především ve věcech cizineckých. Náplní práce asistenta soudce bude zejména činění úkonů k přípravě věcí k rozhodnutí a zpracovávání konceptů rozhodnutí. Pracovní poměr bude na dobu určitou, a to na dobu 1 roku. Bude-li trvat uprchlická krize a podaří-li se zajistit rozpočtové prostředky, lze uvažovat i o nabídce prodloužení pracovního poměru. Prodloužení pracovního poměru však nelze nyní garantovat.
ZAPOMEŇTE NA TO, ŽE PRÁVO JE „SOUBOREM PLATNÝCH PRÁVNÍCH NOREM“. SKUTEČNÉ PRÁVO JE JINÝ SVĚT: JE TO INTELEKTUÁLNÍ VÝZVA, KONTEXT, ZÁBAVA, UMĚNÍ, POSLÁNÍ, ŽIVOT... TENTO BLOG PŘINÁŠÍ NOVINKY A NÁHODNÉ POSTŘEHY ZE SVĚTA JINÉHO PRÁVA.
24 září 2015
23 září 2015
Věra Honusková: Individualizovaná odpověď na hromadný příliv osob
Dovolím si přispět k současné
debatě o uprchlících a dalších osobách, které potřebují ochranu. Dávám na papír
myšlenky, kterými se zabývám v posledních týdnech, bez ambicí nalézt
řešení, chci jen přispět právní troškou do společenského mlýna. Vím, že na mnoha
místech zjednodušuji, problematikou se zabývám už patnáct let a jsem si vědoma
její složitosti. Toho, že bych téměř za každým slovem měla mít vysvětlující
poznámku pod čarou, že na většinu věcí existují další a další názory.
Z pochopitelných důvodů ale zůstanu jen u jednoduššího textu.
22 září 2015
Povinné kvóty na rozdělení uprchlíků: poznámky k jedné ministerské „legislativně právní analýze“
Je mi trapné, že ačkoli problematika uprchlíků už jistě plní i Mateřídoušku a na ulici se bonzují nejen kominíci (na Hradě jejich nebezpečí nicméně podcenili…), Jiné právo kupodivu prozatím stálo stranou. Dovolím se proto svést na vlně populárního tématu a sepsat pár odstavců o nyní tolik diskutovaném návrhu Komise zavést povinné kvóty přerozdělující uprchlíky z nejvíce postižených států na hranicích EU do jiných zemí. Obecný obsah návrhu je myslím dobře známý a nebudu jej zde opakovat, stranou ponechám rovněž faktické zhodnocení proveditelnosti a užitečnosti řešení. Přeci jen jsme seriózní médium :-) Místo toho se zaměřím na vybrané právní aspekty návrhu zmíněné v českých médiích, především dnes (21.9. 2015) vydanou analýzu Ministerstva vnitra poukazující na „nejasnosti“ související se zavedením povinných kvót.
20 září 2015
Jeden o voze a druhý o koze: Realismus a pozitivismus v právu a jinde
Na skutečnost, že právo často
připisuje konkrétnímu slovu jiný než jeho konvenční, běžný význam, jsem si již
slyšel stěžovat mnohé (například pojem „firma“). Specifický význam je však některým slovům připisován i při jejich používání v rámci právní vědy. Naplňování stejného
slova různými významy v kontextu práva a mimo něj může způsobit, že si dvě
komunikující strany nerozumí; jedna mluví o voze a druhá o koze. V tomto příspěvku
bych rád krátce upozornil na dva takové pojmy: realismus a pozitivismus.
16 září 2015
Ministerstvo spravedlnosti hledá právníka do ústavněprávního oddělení
Oddělení ústavněprávní MSp hledá právníka na služební místo vrchní ministerský rada. Jedná se o služební poměr na dobu neurčitou, předpokládaný nástup je v listopadu 2015 a služební místo je zařazeno do 14. platové třídy.
13 září 2015
Konference – Mezinárodní lidskoprávní závazky postkomunistických zemí: příklady České republiky a Slovenska
Vážení čtenáři Jiného práva, rádi bychom Vás tímto pozvali na konferenci "Mezinárodní lidskoprávní závazky postkomunistických zemí: příklady České republiky a Slovenska" organizovanou Právnickou fakultou MU v Brně ve spolupráci s Institutem CEELI (Central and Eastern European Law Initiative) a Českou společností pro evropské a srovnávací právo. Konference se uskuteční ve Vile Grébovce v Praze 15. října 2015.
12 září 2015
Martin Madej: Non-refoulement ve Štrasburku: politika "Oui, mais...", důkazní břemeno a hlavně sluníčkářům vstup zakázán
Ve svém rozsudku z 10. září ve věci R.H. proti Švédsku ESLP nevyhověl somálské stěžovatelce, která se bránila proti vyhoštění ze Švédska do své rodné země. Navázal tak na další recentní švédské rozsudky K.A.B. a J.K. a ostatní, které nechávají poslat všechny somálské a irácké stěžovatele zpět do jejich konflikty rozvrácených zemí. Na následujících řádcích v krátkosti porovnám tři rozsudky, které se týkají pouze somálských občanů, a sice Sufi a Elmi proti Spojenému Království, zmíněný K.A.B. proti Švédsku a nejnovější R.H. proti Švédsku, a upozorním na zvláštní přístup, který ESLP zaujal.
09 září 2015
Forum 2000: Pomáhají univerzity k rozšiřování demokratického prostoru?
Vážení čtenáři Jiného práva, jménem Oxford and Cambridge Alumni Society (OCAS) vás zveme na diskusi organizovanou v rámci konference Forum 2000 na téma: Pomáhají univerzity k rozšiřování demokratického prostoru? Tuto a další otázky budou diskutovat Michal Bobek (College of Europe, University of Oxford), Josef Šlerka (Karlova univerzita) a Kryštof Vosátka (Oxford University Czech and Slovak Society); moderuje Jan Baláč (Prezident OCAS).
Diskuse se koná v pondělí 14. září 2015 od 15:45 do 17:15 v Knihovně Václava Havla (Ostrovní 13, Praha 1) a bude vedena v anglickém jazyce. Registrace není potřebná a vstup je zdarma. Bližší podrobnosti o akci jsou k dispozici také zde. Těšíme se na Vaši účast!
Diskuse se koná v pondělí 14. září 2015 od 15:45 do 17:15 v Knihovně Václava Havla (Ostrovní 13, Praha 1) a bude vedena v anglickém jazyce. Registrace není potřebná a vstup je zdarma. Bližší podrobnosti o akci jsou k dispozici také zde. Těšíme se na Vaši účast!