První nápor největšího podzimního nákupního svátku, mezi znalci a marketingovými experty mazlivě přezdíván „bek tu skůl“, již pominul. Poslední šancí řetězců na zbavení se neprodaných zbytků z těchto hodů je patrně začít je prodávat ve slevě pro univerzitní studenty, kteří budou začínat zakrátko (akce „bek tu skůl II – juni strajks bek“). Ostatně proč by nešlo stejné pastelky, které byly dost dobré pro vybarvování domečků, obláčků a sluníček, případně na obtahování „Ema mele maso“, použít taky na podtrhávání třeba takového trestního procesu.
Než se nám bekne na Jiné právo také naše studentské čtenářstvo a snad i někteří z nás přispěvatelů, dovoluji si sem propašovat ještě v rovině nevážné a dozvucích prázdnin odpovídajícím způsobem uvolněné tři momentky. První z nich je skvost, který jsem zachytil při hodnotné vlastivědné výpravě (díky, Pavle!) v rodném domku K. J. Erbena ve východočeském Miletíně. Dokazuje mimo jiné, že i když se vám v nadcházejícím roce některá z částí státní zkoušky úplně nepovede, neházejte hnedle Kytici do žita. Může z vás stále ještě něco být ...
Druhá perla pochází z Institutu evropského a srovnávacího práva Právnické fakulty Univerzity v Oxfordu. Jde o „jmenovací přípis“ pozdějšímu spoluzakladatele tohoto Institutu, profesora Barry Nicholase, přednášejícím na Brasenose College v roce 1946. To, že musel nebožák platit koleji, ve které přednášel, nájem za své místnosti, se v mezidobí zas tak nezměnilo (zn. kapitalismus s lidskou tváří). K jisté proměně dochází alespoň s ohledem na poslední větu jmenovacího přípisu: jak mi potvrdili kolegové, člen koleje již nemusí předem žádat svolení vedoucího koleje proto, aby se směl oženit. I když, kdo ví … jistě některá z kolejí bude schopna vytáhnout z hlubokého šuplíku sbírku kolejních předpisů z ranného období královny Viktorie s tím, že tedy tohle je ta skutečně úplně nejnovější kodifikace všech platných „college regulations“.
Považoval jsem proto za trefné, když jsem spatřil, jakou zvláštní výstavu v současnosti nabízí oxfordské univerzitní muzeum historie vědy. Název výstavy je zachycen na poslední dokumentační fotografii níže. S ohledem na některé trvalé aspekty života Oxfordské univerzity by jistě stálo za úvahu, zda by se výstava neměla proměnit ve stálou.
Tak tedy příjemné bek tu skůl!
Pastelkami si podtrhávám hlavně v „ÚZetkách“, protože nepropíjí. Ve včerejším večerním pořadu ČR 2 bych podtrhla větu jedné posluchačky ve vysílání : „Jsme rádi, že Vás máme.“ Myšleno jistě nejen jako předsedu NSS, ale člověka. Když si představím přímou odvolatelnost politiků, mohu si představit i přímou nominaci a pak tedy ministrstvo spravedlnosti.
OdpovědětVymazat