Před několika měsíci se tu Michal Bobek omluvil Pákistánu, a současně informoval o kauze odvolání předsedy nejvyššího soudu pákistánským prezidentem Mušarafem. Po několika měsících občanských nepokojů, demonstrací a bohužel i krveprolití rozhodl 20. července 2007 Nejvyšší soud Pákistánu tak, že rozhodnutí prezidenta o odvolání předsedy soudu anuloval jako ultra vires, a současně zrušil rozhodnutí prezidenta o jmenování nového předsedy soudu. Prezidentem odvolaný Iftikhar Mohammed Chaudhry se tak opět ujal funkce. Rozhodnutí soudu lze najít tady, byť jde pouze o zkrácenou verzi, a plný text odůvodnění zatím dostupný na webových stránkách soudu není.
Zajímavá byla reakce pákistánského prezidenta: “Akceptuji soudní rozhodnutí a ctím ho,” řekl prezident. Podle jeho názoru osobní ego v tomto případě nemá místo, zejména když je dotčen zájem státu, přičemž “soudní nezávislost je esenciální pro chod státu.” Více přímo na prezidentových stránkách tady.
PS: Když jsem se před několika lety bavil s mými přáteli z Nigérie a Mali, shodli jsme se na tom, že anglická právní kultura zanechala bývalé britské kolonie v mnohem lepší kondici co se týče principu dělby moci a nezávislosti justice než právní kultura francouzská. Ostatně poslední institucí, která ještě relativně nedávno vzdorovala stále nesmyslnější politice Roberta Mugabeho v Zimbabwe, byla právě tamní justice. Příklad Pákistánu tuto naši diskusi jen potvrzuje.
Hm, to je velmi zajímavý post. Je také zajímavé, že pákistánský Nejvyšší soud dokáže uhájit nezávislost justice, která čelí mnoha společenským problémům, z nichž pro justici nejhorší je neschopnost určité části obyvatelstva se s platným právem vůbec ztotožnit. (http://web.amnesty.org/library/index/engasa330132006)
OdpovědětVymazatOtázkou samozřejmě zůstává, do jaké míry pak byla slova presidenta Mušarafa ovlivněna občanskými nepokoji, které následovaly Chadhryho odvolání (http://news.bbc.co.uk/2/hi/south_asia/6649463.stm).
Zajímavým znakem pákistánského veřejného života je také fakt, že presidenta s předsedou nejvyššího soudu pojí příbuzenský vztah (viz. odkaz v postu).
Na doplnění ke Zdeňkově postu, tady jsou komentáře k pákistánské kauze, publikované v Jurist Forum:
OdpovědětVymazathttp://ssrn.com/abstract=1003662