07 dubna 2007

Skrytá konstitucionalizace Evropské unie je českým produktem!!!


V jednom z prvních postů na Jiném právu jsme zmiňovali, kolik významných osobností (nejen) evropského práva má svůj původ ve střední Evropě. Znovu jsem si to uvědomil během své návštěvy univerzity v Utrechtu, kde jsem přednášel na pozvání profesorky Sachy Prechal. Tu jistě mnozí znáte díky mnoha článkům, jež publikovala především o uplatňovaní práva ES na vnitrostátní úrovni a o vztahu práva EU a práva členských států vůbec. Její "Directives in EC Law" jsou zřejmě nejkomplexnější prací o směrnicích a jejich uplatňování v právní praxi, která (přinejměnším v angličtině) existuje. Petr Bříza již zde zmiňoval, že lze její jméno psát i jinak: Saša Prchalová, jelikož je původem Češka.

Nedosti však na tom. Právě od ní jsem se dozvěděl, že je (respektive byl) českého původu i Gerhard Bebr, svého času ředitel Právní služby Komise, který se zásadním způsobem podílel na podobě vyjádření Komise v případu Van Gend en Loos. Ten jak dobře víme stál na počátku procesu, který v současné době směřuje neznámo kam, který si však právnici zvykli nazývat "konstitucionalizace EU" ("poústavňování"? poraďte mi lepší český termín!).

O samotném vyjádření Komise v případu Van Gend en Loos se v osobně laděném eseji zmiňuje s neskrývaným obdivem například současný holandský soudce Soudního dvora, C.W.A. Timmermans ("The European Union's Judicial System", (2004) 41 Common Market Law Review 493). Připomeňme, že myšlenku přímého účinku Smlouvy o založení EHS vylučovaly ve svých vyjádřeních před Soudním dvorem nejen všechny zúčastněné vlády tehdejších členských států (co jiného od nich také bylo možné čekat, že), ale i generální advokát Roemer. Komise však nakonec Soudní dvůr přesvědčila...

Podle vyprávění Sachy Prechal navíc v době přípravy vyjádření probíhala čilá korespondence mezi Ericem Steinem (zde je dostupný velmi zajímavý článek který přibližuje jeho život věnovaný z velké části právě Evropské unii) a Gerhardem Bebrem, a tak se na jeho podobě podepsal i tento, alespoň původem, Čech. Svůj pohled na tyto "ústavní" rozsudky Soudního dvora nabídl v jednom z nejcitovanějších článků práva EU, "Lawyers, Judges, and the Making of a Transnational Constitution".

Tak jen čekám, kdy se dozvím, že se Jean Monnet narodil někde u Jičína...

3 komentáře:

  1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

    OdpovědětVymazat
  2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

    OdpovědětVymazat
  3. To by bylo zjištění hodné investigativního Radka Johna, už se těším, jak v jičínském muzeu, hned vedle místnosti věnované Rumcajsovi a Cipískovi, bude pamětní místnost a v ní starobylá selsky barokní sesle z jeho rodného domku s dvojjazyčným nápisem "Židle Honzíka Monetů/Jean Monnet Chair".... A v lese Řáholci se najde jeho první tajná skrýš plná nakradeného uhlí a oceli.... Koneckonců i markýz Solana by mohl být ve skutečnosti knížepán z pohádek Václava Čtvrtka, a v takovém případě by hlavním heslem vznikajících ozbrojených sil EU mohlo být tradiční: "He tirado, todas las balas, tiren con bellotas duras!" ("kule uz nemam strilejte tvrdym zaludem!")

    OdpovědětVymazat