sobota 12. března 2016

Daniel Sarmiento: Fundamental rights as the source of European integration or disintegration?

Přijměte pozvání na tradiční akademickou událost Common Law Society - Lord Slynn Memorial Lecture, která se letos uskuteční na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze (místnost č. 303) 4. dubna 2016 od 16:00. Daniel Sarmiento bude hovořit a diskutovat s přítomnými účastníky na téma “Fundamental rights as the source of European integration or disintegration? From the refugees' crisis to the Greek referendum, with a short stop in Hungary and Poland.”


Daniel Sarmiento působí od roku 2010 jako profesor práva EU a správního práva na Universidad Complutense v Madridu. V současné chvíli je zároveň konzultantem v prestižní advokátní kanceláři Uría Menéndez, kde se specializuje na soutěžní a správní právo a právo EU. Daniel Sarmiento dříve pracoval ve španělské veřejné správě (2004-2006) a na Evropském soudním dvoře (2007 – 2015) jako referendář generálních advokátů Dámase Ruize-Jaraba Colomera, Eleanor Sharpston a Pedra Cruze Villalóna. Daniel Sarmiento je autorem mnoha akademických prací a dlouhodobě spolupracuje s mnoha prestižními mezinárodními časopisy jako Common Market Law Review, European Law Review and Revista Española de Derecho Europeo.

Daniel Sarmiento popisuje téma své přednášky následovně:

"Fundamental rights in the European Union have traditionally been a much cherished good. Highly demanded by lawyers, academics and, above all, citizens, fundamental rights are a basic tenet of western democratic policies in the late twentieth and early twenty-first centuries. The promise of fundamental rights in the European Union finally became a reality in 2009, when the Treaty of Lisbon gave full binding force to the Charter of Fundamental Rights.

However, the promise of fundamental rights in the European Union has proved to be a rather difficult beast to handle. Like a teenager trying to drive a Ferrari for the first time, the European Union has proved during the first years of existence of the Charter to be unable to deploy all the benefits (and challenges) of its new legal toy. The Court of Justice has struggled in pains with the horizontal provisions of the Charter as well as with individual rights, at the same time it has vetoed the European Union's accession to the European Convention of Human Rights. The European Commission is still doubtful about how far should the Charter apply to Member States. The Council considers that the Charter does not apply when Eurozone members are in financial trouble. The European Council is happy to reach agreements with third States, openly disregarding prohibitions well ingrained in international human rights law (such as collective expulsions).

Is this just the result of a bumpy start, or is it a more telling symptom of a deeper and much serious malaise underlying the European project? This question, and some of its tentative answers, will be the subject of the 2016 Lord Slynn Memorial Lecture."

Více informací o přednášce naleznete na webových stránkách Common Law Society nebo na Facebooku

Nenechte si ujít příležitost diskutovat o ochraně základních práv v Evropě s jedním z největších odborníků v oboru. K účasti není třeba žádná registrace. Žádné komentáře: