sobota 29. ledna 2011

CEEMC 2011

Přiletíte si takhle k večeru na letiště v jednom z nových členských států Evropské unie, spíše některého z těch na východě či jihovýchodě. Chcete se vydat do jiného členského státu, možná ještě o kousek dál na východě či jihu, nicméně stále takového, který je na brožurkách Evropské unie zabarvován do tmavomodré, s přetaženými žlutými vlaječkami, které volají „Zde jest Evropa“. Na letišti si chcete pronajmout auto a vydat se do tohoto státu, ať již z jakéhokoliv důvodu. Oslovená půjčovna aut Vám však sdělí, že do tohoto unijního státu s jejich autem rozhodně, ale rozhodně jet nemůžete. Všechny ostatní oslovené půjčovny na stejném letišti mají, podivnou shodou okolností, ve svých standardních smlouvách naprosto stejné omezení …

Podobný problémek, inspirován skutečnou příhodou z nejmenovaného evropského letiště, je výchozím skutkovým stavem letošního ročníku Central and East European Moot Competition. Soutěž se koná na přelomu dubna a května ve Vilniusu; jako každý rok se doufejme i letos utkají desítky výborných týmů ze střední a východní Evropy nad záludnými otázkami práva Evropské unie, plynoucích z výše uvedeného problému, jako například: je podobný typ omezení v rozporu s volným pohybem služeb v rámci EU? Je ho možné považovat za proti-soutěžní jednání? Bude-li společnost půjčující osobní vozy a tato omezení provozující pokutována Komisí, jaká má procesní práva v řízení před Komisí? A co na to Evropská úmluva, neřkuli Listina základních práv EU?

Pro ty české nebo slovenské týmy, které se mi podařilo navnadit. Bližší informace o problému, podmínkách a soutěži jako takové jsou k dispozici na http://www.ceemc.co.uk/.

3 komentáře:

Tomáš Pavelka řekl(a)...

Jsem rád, že se organizační tým CEEMC rozhodl do letošního "problému" zahrnout i soutěžně právní otázky. Jsem toho názoru, že narozdíl od jiných podoblastí evropského práva se s hospodářskou soutěží setká každý druhý student pracující v advokátní kanceláři při M&A. Další výhodou pak je, že principy evropského soutěžního práva jsou dnes již do velké míry identické s národními předpisy a postupy národních soutěžních agentur.

Vědomí, že když jsem po loňském CEEMC jistému referendáři u ECJ navrhoval, aby napříště udělali něco se soutěžkem, a on se zatvářil nepříliš nadšeně, mi teď při vší skromností dělá docela dobře :)

Jan Šmakal řekl(a)...

Kdy už je napadne, že používání normálních jmen je uživatelsky krapet přívětivější, než to jejich psaní slov pozpátku?

Jakub Jošt řekl(a)...

Prijemna nostalgia:).

To sutazne pravo je zaujimava vec. Ak by som si mohol pre zmenu teraz ja nieco zelat, tak by to chcelo nieco ako Kadi.