29 července 2009

Sbohem, justice … ?

Tak nám zakázali Jiné právo, paní Müllerová“, prohodil soudce X u Obvodního soudu v Y. S povzdechem vstal od počítače a z nudy se odebral do jednačky …
Nevím, kolikrát se v minulém měsíci obdobná scéna odehrála. Soudě podle toho, jak nám spadla návštěvnost stránek Jiného práva, tak asi mnohokrát. Od té doby, co má celá justice napojená na servery Ministerstva spravedlnosti zablokovaný přístup k Jinému právu, návštěvnost poklesla o přibližně 600 jednotlivých přístupů denně.

Důvod, proč se justice nemůže na Jiné právo dostat, zní „dočasné úpravy na centrálním serveru“. Ta méně oficiální verze, která se šušká, zní, že prý bylo na čase, aby v justici začal zase někdo pracovat a nečetl si v pracovní době blbosti. Abych nevyvolal nesprávný dojem: není tomu tak, že by bylo selektivně zablokováno pouze Jiné právo. Nepřístupné jsou i jiné servery, jejichž obsah by nešlo ani se značnou dávkou fantazie označit za „justičně pracovní“.

Přání Ministerstva spravedlnosti, aby si pracovníci resortu v pracovní době nečetli podivnosti a nepoužívali internet k prohlížení stránek s prací nesouvisejících, lze jenom uvítat. Není mi ale úplně jasné, proč do této kategorie spadlo právě Jiné právo. Jistě, vždy je zde nebezpečí, že po jeho otevření by se mohl neopatrný soudce dozvědět nějakou právní novinku či drb, nedej Bože dokonce zahraniční či z oblasti evropského práva, kterou by poté mohl snad i nezodpovědně použít. „Pomáhat a chránit“ tak zjevně nenašlo odezvu pouze na Kachlíkárně, ale i na Vyšehradské.

I Jiné právo chce přispět k urychlení a zkvalitnění justice. Nabízí proto seznam prověřených serverů, které na rozdíl od zdejšího blogu přinášejí kvalitní a vyvážené informace. Jsou proto Ministerstvem spravedlnosti povoleny a pracovníci justice se na ně mohou stále dostat.

O novinkách a trendech v oblasti ochrany osobnosti a prozařování kautely práva na soukromí se může odpovědný soudce informovat zejména tam, „kde není nic tajné“ (www.ispy.cz). Jako vhodný doplněk studia Tresněprávní revue lze doporučit Revue žhavé současnosti (www.revue.idnes.cz).[1] Zatím lze také na justičním kanálu bez problémů sledovat „Hvězdné kauzy“ a „Co se kde šustne“ na www.super.cz, kde si dychtivý čtenář může aktuálně rozšířit své (P)rávní rozhledy o tom, že „Dan Hůlka se cítí jako znovuzrozenej“ nebo že „Sexbomba Pavelková dohodila kamarádce silikony“ (a Vy je údajně můžete mít taky[2]). Informovat se lze rovněž o neomezených možnostech módy („Stylista Chrástek šokoval nalakovanými nehty na nohou“) a nových válečných konfliktech světového významu, které formují klíčové doktríny mezinárodního práva veřejného, zvláště pak práva ozbrojených konfliktů a práva humanitárního („Válka týdne: Vojta Kotek & Berenika Kohoutová“[3]).

Justiční agenda vám zaručí nejen rychlost, kterou si můžete dovolit[4] (www.speedonline.cz) ale i možnost soupeřit s rychlými stroji[5] či prostě jen sami se sebou v anketě „Trenky nebo slipy?“[6] (www.topgear.cz). Případné soutěžní úspěchy mohou „všichni moderní muži“ zapít výhrou v soutěži o soudek Heineken (www.ifhm.cz). Lze také vědecky zkoumat[7] zda (a jak) správný muž miluje svoji ženu. Nejen trestně-právní větev justice může prostudovat „Sexy zpověď Elen“ z Rumunska na www.esquire.cz. Rovněž uhrančivá Helen na www.maxim.cz, byť je to učitelka (a tedy osoba z jiného resortu!), prý pro vás udělá všechno ... (což se zjevně zatím nedoneslo na MŠMT).

Na své si přijdou i ženy, jež touží být krásné a zkusí své štěstí ve „Velké letní soutěži“ (průřezové téma pro správní i civilní senáty) nebo si chtějí „opravdově užít léto“ (www.oriflame.cz, www.avon.cz). Mohou si rovněž porovnat svůj šatník s „novým stylem“ podle sexy editorky Harper´s Bazaaru (www.bazaar.cz), prožít si své erotické sny na pláži[8] mezi lístky „pro mladou ženu“ (www.cosmopolitan.cz) či polaskat své ratolesti novinkami, které doporučují ti, kteří opravdu „rozumí dětem“ (www.familystar.cz). Zdůrazňuji, že posledně zmiňovanou stránku nelze doporučit trestním senátům, které soudí trestné činy proti rodině a mládeži.

Nadšence outdoorových aktivit napříč justičními generacemi potěší diskurzivní příspěvky na respektovaném webu www.chatar-chalupar.cz nebo www.ceskykutil.cz. Zavedou je do ráje Zahrad a zahrádek či nabídnou 100 plus 1 dobrých Receptů nejen pro skalku. Dlouhé pročítání justiční agendy vám pomůže zkrátit nejen mnoho výborných triků a tipů, jak vyrobit krásný háčkovaný ubrus (www.chytrepleteni.cz), ale mnohé návody mohou zaměstnancům rovněž užitečně „poradit či poskytnout vzor“(www.rucniprace.cz). Ke smůle účastníků jsou však k dispozici pouze vzory k „vyšívání, pletení, háčkování, batikování, drhání a patchworku“!

A jak poběží v resortu internet zítra? O tom ví možná nejvíce www.horoskopy.cz nebo www.ukazse.idnes.cz/horoskopy, než samotná Vyšehradská. Takže sbohem, justice …?

-----------------------------------------

[1] Se speciální sekcí pro soudce Vrchního soudu v Praze: „Herečka Tatiana Vilhelmová změnila image. Z brunetky se díky dobře odvedené práci stylistů stala pohledná advokátka s blond vlasy. Změny souvisejí s její rolí ve filmu o vězni Kajínkovi.“
[2] „Dlouho jsem o plastice prsou přemýšlela, ale měla jsem strach. Pak jsem s Romanou její zvětšení prožívala od začátku, a to mě přesvědčilo," říká modelka Eva Marková, která má momentálně jedničky, ale chtěla by jako Pavelková trojky.“
[3] „Český showbyznys měl donedávna jen tři opravdové záhady: Čím se živí Sagvan Tofi (44), kdo si kupuje desky Lucky Vondráčkové (29) a s kým spí Vojta Kotek (21).“
[4] „Olivier Thevenin: Zkus všechen ten výkon, vážně, a pak si vyzkoušej brzdy.“ Jelikož jsem seděl za volantem Bugatti Veyron 16.4 Grand Sport a on tu byl, aby mě hlídal a dbal na mé bezpečí, málem jsem ho políbil.“
[5] „Rovnocenný souboj: Nissan tvrdí, že 370Z je dost dobré na to, aby vyzvalo Porsche Cayman. Takže sbíráme hozenou rukavici a stavíme je proti sobě...“
[6] V nabídce je pestrá paleta spodního prádla: „(i) Nosím trenky, (ii) Zasádně slipy, (iii) Upřednostňuju boxerky, (iv) Střídám to, (v) Hlavně tanga!“
[7] „Britští vědci dokázali, že zamilovanost potlačuje činnost oblastí mozku, které jsou odpovědné za kritické myšlení. Když se s někým sblížíme, s nějakou osobou, jsou v mozku potlačeny schopnosti hodnotit jeho povahové rysy.“
[8] „Celou noc jste ležela na pláži s Bradem Pittem, nohy vám omýval příliv, nad hlavou se leskly hvězdy, Brad vás objímal a přísahal, že ani Angelinu nemiloval tolik jako vás, pak vám daroval nezapomenutelný orgasmus... A potom jste se probudila!“

11 komentářů:

David Kosař řekl(a)...

Nevím, co je na tom pravdy, ale přijde mi, že nejedou žádné stránky nezačínající "www" (laicky řečeno) - samozřejmě kromě justice.cz.

Anonymní řekl(a)...

:))) to mate za to, ze ste taki dobri :)

Ale vazne: cenzuru tohto typu by som v Cechach necakala. U nas je to bezne - napr. v monitoringu tlace, ktory robi MS SR sa pravidelne objavovali len pozitivne spravy o byvalom ministrovi (a sucasnom predsedovi najvyssieho sudu), vzdy vsak (nahodou?) vypadli kriticke clanky, poznamky, glosy, autormi ktorych boli aj sudcovia a uverejnovali ich stvave denniky a tyzdenniky...

pekny den vsetkym - online aj offline, Eva Kováčechová.

Anonymní řekl(a)...

Udělal někdo statistiku, kolik času se projede na soudech surfováním ? Taková statistika rozdělená podle pikantních serverů by jistě hodnověrně ukázala nezávislost justice jako celku. Teď vážné, znám případy kamarádů soudců, co prosurfujou 3 hodiny denně a jsou ve čtyři doma.

Ivan Stratil

Anonymní řekl(a)...

"Moderování komentářů bylo zapnuto. Všechny komentáře musí být schváleny autorem blogu."

Mám mimořádně silnou alergii na umlčování kohokoli a na selekci názorů na správné a špatné, snad je to dáno tím, že v roce 1989 mi bylo 19 a ne 14. Ona výše citovaná věta způsobuje, že se teď Jiného práva zastávám jen s výhradami a se smíšenými pocity.

Pavel Hasenkopf

Pavel Uhl řekl(a)...

Ad David Kosař: Pokud pozměníte zadání adresy http://jinepravo.blogspot.com/ na adresu http://www.jinepravo.blogspot.com/, tedy laicky řečeno, přidáte "www." (bez těch uvozovek), tak se v normálním internetu (tedy né přes server MSp), zobrazí stránky Jiného práva stejně jako bez toho "www.". Stejně funguje celá struktura webu. Jak je to přes server MSp ovšem nevím (a nemohu vědět).

Pawel Uhl

Anonymní řekl(a)...

MS nasadilo BlueCoat, jde o filtr kterej vypada ze je momentalne nastavenej tak, ze zahranici je zakazane a jen explicitne konkretni weby povolene, domaci net je nastavenej opacne. Duvodem byla snaha o snizeni datoveho toku (jako by MS sedelo na pocitane lince), prvni vysledky ukazuji ze ke snizeni prenasenych dat nedoslo, cili predstava ze soudci v pracovni dobe sleduji youtube, redtube :) ... a tahuji gb z rapidshare se ukazala lichou. Zajimalo by mne kolik MS te firme za licenci, instalaci a spravu BlueCoat zaplatilo a plati...

Anonymní řekl(a)...

Učinil jsem dotaz na Ministerstvo spravedlnosti (aniž bych zmínil jmenovitě Jiné právo). Odpověď je zde: http://www.lidovky.cz/vyjadreni-ministerstva-spravedlnosti-dyy-/ln_dopisy.asp?c=A090814_150811_ln_dopisy_gab
Technické zdůvodnění jejich akce neumím posoudit. Co se týče obsahových kategorií, které jsou blokovány (čemuž oni říkají "aktivovány") Jiné právo podle mě nespadá do žádné. Pokud někdo nepovažuje blogy za sociální sítě a "neaktivoval" třeba celou doménu blogspot.com.
Martin Weiss

Anonymní řekl(a)...

Už před cca 2 lety si mi stěžovali někteří známí, že z domény justice.cz sice mohou některé blogy číst, ale ne psát. Konkrétně šlo o "bloguje.cz". Přijde mi dost pravděpodobné, že na MSp mají dost neschopné správce sítě.

A když už jsme u toho, přijde mi poměrně nepatřičné, že soudy s výjimkou Ústavního (tj. moc soudní) jsou na doméně spravované ministerstvem (moc výkonná). Představoval bych si nezávislý Úřad pro správu soudů, ke kterému by se ministerstvo spravedlnosti nesmělo ani přiblížit.

Pavel Hasenkopf

P.S.: Moderování komentářů stále zapnuto? Jste jak malí ...

Hynek Baňouch řekl(a)...

A konečně off topic poznamenám, že jsem byl taky v rámci justice.cz odpojen, a je jedno, zda chci na stránky v 6:30 nebo 19:30. Tuto péči o mou produktivitu nevítám, protože naopak brání práci. Práce právníka není pásová výroba normovatelná osmihodinovou pracovní dobou s půlhodinovou přestávkou na odskočení do závodky.(Vzpomímeňme slavnou scénu z Rozpuštěný a vypuštěný, kde inspektor Trachta s Hlaváčkem předvádějí jak pracují - sednou si a zadumaně mlčí - což R. Hrušínský okomentuje "Hezky si to chlapec vybral, pracuje v teple, nepředře se.)
Docela mě pobavilo, když na justičním školení promítli monitorovací graf Blue-coat programu, ve snaze ukázat, že se občas kliká tam kde by se nemělo - no a člené místo v ohromných transferech dat zabíraly stránky navštěvované IT pracovníky a správci sítí. Detaily bych opsal, ale školící "ajťák" si to asi uvědomil a skočil jinam.
Tímto svým příspěvkem nebojkotuji projekt eletronizace spisových agend a datových schránek; právě naopak: škrcení linek, byť by přineslo 90%ní uvolnění kapacity, nemůže pokrýt vzrůst potřeby datových toků poté, co bude agenda elektronizována. Potřeba naroste spíše kategorií řádů, než desítek procent. Stát se zavázal k technologickému skoku, a teď pod vlivem krize, místo aby buď poslal peníze, anebo projekt odložil, vyvolává dojem, že technologický skok se obejde bez investic, že bude stačit trošku se uskrovnit...

Hynek Baňouch řekl(a)...

Btw. k těm pravidlům blogu: dnes jsem četl v Orientaci LN (Tom Němeček Reloaded) text Instalatéři umělecké kritiky, kde se Kazimír Turek ohlíží za Kritickou přílohou Revolver revue a ukazuje úskalí normování a pravidel. Často mi na mysli vytanulo Jiné právo. Nepochopte to prosím zle. Přeji všem pěkný zbytek léta.

Anonymní řekl(a)...

Internet je stále omezen, a pomáhá úsporám stejně, jako zhasínání nařízení pí ministryní
Malý www.justiční kvíz:
která ze dvou následujících adres je Ministerstvem spravedlnosti blokována a proč:
www.topolanek.cz
www.paroubek.cz
Mirek Jirka