pátek 10. listopadu 2006

Postdoc for the ‘Fiat Lex: The Evolution of Lawmaking’ project

V Čechách kombinace zřejmě nevídaná: zájemce o law and economics, precedenční právo a právo starého Říma (alespoň o tom posledním nám na fakultě řekli...):
Why did some countries develop common law while others adopted a civil law system? Is judge-made law more adaptive to the needs of the economy than legislation is? Such questions have appealed not only to lawyers but also to philosophers (from Aristotle to Bentham and Hart), sociologists (such as Weber) and economists (starting from Hayek). Three decades ago, proponents of the 'efficiency of the common law' hypothesis postulated that judge-made law is more efficient than legislation because inefficient rules are litigated out of the system. More recent law and finance literature has emphasized that the common law fosters financial development. Legal origins literature has linked the origins of these different systems to the balance of political power between central and local authorities. According to these views, politics determines the law-making system, which in turn determines economic performance.
However, arguments and evidence to the contrary have emerged and definitive answers are still lacking. The proposed research will apply a novel approach to these problems by focusing on ancient Rome. Rome provides an ideal case-study to draw lessons for the present, because it initially relied on legislation, then adopted judge-made law and finally reverted to legislation. By studying the rise and fall of judge-made law in Rome during roughly ten centuries of unbroken legal development from the XII Tables to the Corpus Juris, this project aims to advance our understanding of what determined the evolution from legislation to judge-made and back again, and what effects this had on the Roman legal system. The analysis will focus on 1) the accountability of the law-making institutions and 2) the adaptability of the legal system to the needs of the economy (enforcement of contract and protection of property).
Informace o dalších požadavcích na kandidáty naleznete na výše uvedeném linku.

4 komentáře:

Martin Froněk řekl(a)...

Tématem se zabýval i u nás málo známý italský teoretik a předchůdce law&economics Bruno Leoni; jeho kniha Freedom and the Law vyjde díky péči Liberálního institutu příští rok v dubnu; originál dostupný zde http://olldownload.libertyfund.org
/Home3/Book.php?recordID=0124
Zajímavý je i dodatek, esej č. 2, která se týká způsobů tvorby práva, dotýká se common law a římské jurisprudence v kontrastu s legislativou.

H. B. řekl(a)...

Ano, o takovém přístupu ke studiu vývoje práva se toho v našem akad. prostředí mnoho nedozvíme. Přitom historické komparace velkých právních celků jsou jednou z mála možností, jak v sociálních vědách získat relativně "tvrdá data", neb experiment v sociálních vědách je téměř nemožný. (Nemáte-li tedy moc a žaludek experimentovat s celou společností, pomocí změn pravidel.)

Máme zde i deficity v překladech. Dostupná je sice kde jaká právně romanistická práce, ale Sumner(-Mainovo) Ancient Law (podle dostupných informací) ne.

Tato kniha, vedle mnoha postřehů jiných, je cenná mj. tím, jak na srovnání vývoje právních institutů ve dvou historicky zcela odlišných společnostech(římská a anglická), prokazuje, že právní vývoj má svou vnitřní logiku...

Už ale slyším námitky, že takové přístupy jsou passé. Nejsou! ;o)

Martin Froněk řekl(a)...

Ono je takových děl víc, která by si zasloužila překlad; takové Bermanovo Law and Revolution by bylo skvělé mít česky. Jenže, tak si říkám, jedna věc je překlad, druhá reálný dopad na výuku na právnických fakultách. Že by se po studentech chtělo, aby četli původí literaturu, se tedy říct nedá.

H. B. řekl(a)...

Souhlasím. Ono by místo stařin (jakkoli dobrých) stačilo přeložit některou z nových učebnic. ...Mně jen ten Maine vytanul na mysli, když jsem četl ten sugestivní úvod. Přeju pěkný den. HB